Alarmující čísla zveřejnili mělničtí policisté, kteří shrnuli čísla o nehodách a počtech opilých řidičů od 1. ledna letošního roku. Při dopravně bezpečnostních akcích byl totiž každý osmnáctý přestupek spojený s požitím alkoholu.

Podle mělnických policistů je veliký problém nejen s počtem řidičů pod vlivem alkoholu, alarmující je především počet chycených lidí, kteří za volant usedli s více jak jedním promile alkoholu v krvi. Při takovém množství reakce a motoriku zpomalujících látek v krvi už řidič není schopen se správně zachovat v krizových situacích. Více jak jedno promila alkoholu mělo přes 350 odhalených řidičů.

Na Mělnicku si ale během letošního roku na řidiče – hříšníky posvítili. „Provedli jsme 26 speciálních dopravních akcí „Y“ na zjištění tohoto nešvaru. Jak je vidět, byly opodstatněné a budeme v tomto trendu nadále pokračovat,“ uvedla mělnická policejní mluvčí Štěpánka Mikulenčáková.

Mělničtí policisté se letošním roce setkali například i s případem, kdy šedesátiletý řidič vrazil do oplocení a elektrického vedení, čímž způsobil výpadek elektřiny v Českolipské ulici. Nikdo si v první chvíli nedokázal nehodu na naprosto rovném úseku silnice vysvětlit. Tedy až do rozboru krve řidiče, který ukázal, že měl v sobě čtyři promile alkoholu.

O něco menší „hladinku“ měla pětačtyřicetiletá žena, která začátkem prosince nezvládla jízdu na kruhovém objezdu u sídliště Pivovar, ze kterého vyjela do protisměru a nabourala cizí vozidlo. Snažila se z místa ujet, po rychlém dopadení jí policisté zjistili 3,14 promile alkoholu.

Lidé umírali více, než loni

V letošním roce zemřelo na silnicích Mělnicka 26 osob. Je to dvojnásobný počet oproti předchozímu roku. Celkem došlo k více jak 1500 dopravních nehod. Přibližně dvacet procent z nich bylo způsobeno tím, že se řidiči nedostatečně věnovali řízení. Jeden z nejvážnějších střetů se stala počátkem července na silnici I/16 u obce Spomyšl. V osobním voze Škoda Fabia zahynul po nedání přednosti v jízdě starší manželský pár poté, co do nich narazil kamion.

Necelých sto nehod způsobili v letošním roce řidiči, kteří před jízdou popíjeli alkohol. Je to o deset více, než v předchozím roce. V devadesáti případech se letos střetli řidiči se zvěří. Nejhůře dopadl mladý motocyklista, kterému počátkem motorkářské sezóny vběhla do cesty srnka. Na místě zemřel.
Alarmující je letošní číslo poukazující na počet dětí mladších patnácti let jako účastníků dopravní nehody. Zatímco v loňském roce jich bylo 53, letos devadesát šest. „Byly účastníky dopravních nehod buď jako chodci, cyklisté, nebo spolujezdci,“ upřesnila mluvčí Mikulenčáková.

 

Rok 2007 2006
Celkem nehod 1540     1515
Nehody s alkoholem 99      89
Usmrceno osob       26      13
Těžce zranění   70       96
Lehce zranění 229      210