Na historických viničních tratích, založených kdysi šlechtickým rodem Lobkowiczů, které rodina získala zpět v restituci, hospodaří od roku 1992 Bettina Lobkowicz. V dlouhé tradici vinařství na Mělníku pokračuje, snaží se obnovovat vinice, modernizovat sklepy i celý provoz v Rybářích, kde vinařství sídlí. A jak sama Bettina uvádí: „Naší filosofií je pěstovat na labských terasách typické odrůdy (burgundské) a z nich vyrábět autentické víno, to znamená, že zpracováváme pouze hrozny z vlastních vinic.“

Na vinicích či ve sklepích v Mělníku tak můžete potkat šlechtičnu s vysokoškolským titulem a znalostí osmi světových jazyků, která se ale denně zapojuje do práce, stejně jako její kolegové. Ve vinařství přitom spoléhá i na zkušené odborníky, včetně sklepmistra Jonáše Grepla, který dohlíží na dodržování kvality vín.

"Co se týká letošní sklizně, začali jsme relativně včas, takže máme už mírně přes půlku sklizeno. Letošní rok byl ale velmi složitý. Jaro bylo mimořádně deštivé, léto chladné. Podobně jako v jiných vinařstvích, bojujeme i my s plísněmi. Letošní hrozny mají i vyšší procento kyselin," dodává. Přestože vinobraní ještě pokračuje, hrubý odhad ztrát na úrodě, právě v důsledku plísní, bude podle Grepla okolo deseti až dvaceti procent. "Více budeme vědět až na konci sklizně," uzavřel sklepmistr.