Koncem 60. let 20. století byly provedeny demolice tří domů pod Pražskou branou. Mělník tak přišel o pekařství pana Beneše, obchod s textilem a obchodní dům pana Živného. Zůstal pouze objekt drogerie, který kdysi patřil panu Zimákovi, dole objekt s cukrárnou a mléčnou jídelnou U Havlíků a rohový objekt do Tyršovy ulice Klenoty paní Bendové. Vznikla tak velká proluka, které se lidově přezdívalo Vokálplac, podle vedoucího stavebního odboru Františka Vokála.

Po mnoho let zde bývaly trhy se zeleninou, ovocem a drobnými zvířaty, kde soukromí pěstitelé nabízeli své přebytky z polí a zahrad. Koncem 70. let a v 80. letech zde byly postaveny nové objekty OV KSČ, což je dnes zdravotní škola a další komplex úřadů v Tyršově ulici směrem k poště.

I nároží ulic Fibichova a 28. října přišlo o několik obytných domů. Polovina náměstí Karla IV., tehdy Rudé armády, již byla zastavena stavbou obchodního komplexu. Blok obytných domů, obchodů, domků a zahrad ohraničený ulicemi 28. října, Vodárenskou a náměstím byl postupně zbourán, aby uvolnil místo pro novostavbu domu služeb. 

Karel Lojka