Zcela novou pohledovou kameru mají nyní Mělničtí strážníci. Jedná se přitom už o desáté takové zařízení, které město v rámci prevence kriminality pořídilo. Společně s novou kamerou byl na služebně městské policie rozšířen i systém umožňující připojení kamer a ukládání záznamů. „Bez dalšího rozšíření systému jsme tak nyní schopni k němu připojit až dvacet čtyři kamer,“ řekl pro Mělnický deník ředitel městské policie Svatopluk Zachoval.

Nová pohledová kamera umístěná na mělnickém zámku snímá mimo jiné i soutok, starý most, vyhlídkua cestu k ní mezi kostelem a zámkem. Moderní kamera umí velmi dobře a ostře přiblížit i velmi vzdálená místa.

„Na mostě je dobře čitelný vodočet a kamera tak může být dobrým pomocníkem při případných povodních,“ poznamenal mělnický místostarosta Jaromír Kovářík, který připustil, že v případě ohrožení velkou vodou by městská policie ve spolupráci s radnicí, mohla záběry z kamery přenášet i na internetu, pro větší informovanost obyvatel města.

Rozšíření městského kamerového dohlížecího systému o desátou kameru je vlastně už pátou etapou od roku 1998, kdy byly první přístroje instalovány na vyvýšená místa ve městě. Záznamy ve velké míře pomáhají potírat trestnou činnost a vandalismus. Během devíti let navýšilo město nejen počet kamer, ale uskutečnilo i digitalizaci systému.

„Kamery archivují záznamy přibližně dvacet dní. Poté jsou přemazány dalšími. V tomto období lze se záznamy pracovat, pořizovat snímky a podobně,“ řekl zástupce ředitele Městské policie Mělník František Prachař.

Kamery v Mělníku jsou neustále pod dohledem operátorek, které je mohou ovládat, libovolně přibližovat objekty či osoby, nebo je nechat v jimi přednastaveném režimu snímání. „Ne ve všech městech je nepřetržitý dohled 24 hodin denně samozřejmostí,“ poznamenala mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová.

Desátá kamera a rozšíření systému na více připojení stálo necelých 650 tisíc korun. Městu tradičně v rámci Programu prevence kriminality nemalou částkou pomohlo Ministerstvo vnitra České republiky.