I lidem, kteřínejsou na vosí píchnutí alergičtí, se objevujíkolem místa vpichu výrazné otoky. „Přichází mnoho lidí většinou s nateklýma rukama. V ohrožení života ale dosud nebyl nikdo z nich,“ řekl náměstek ředitele Středočeské záchranné služby Petr Mach.

Ve většině případů je následkem bodnutí zarudnutí a menší svědivý, pálivý, bolestivý otok a pupenec.

Podle mluvčí záchranky Terezy Janečkové ovšem může u některých lidí dojít k závažné životu ohrožující alergické reakci. „Bodnutí v těchto případech může vlivem zhoršení zdravotního stavu pacienta a vznikem anafylaktického šoku způsobit i smrt,“ uvedla Janečková.

Ta také dodala, že důležitá je především prevence a dobrá znalost první pomoci. „Alergici by měli po bodnutí v případě méně závažných zdravotních potíží požít antihistaminika. Alergolog může také sestavit a předepsat osobní protišokový balíček s vybranými léky, podle obtíží pacienta. V balíčku, který by měl mít člověk stále po ruce, mohou být například protialergické léky a léky na astmatické potíže,“ doplnila Janečková.

Lidé, kteří mívají po bodnutí prudkou alergickou reakci a hrozní u nich anafylaktický šok, by měli být od lékaře vybaveni injekcí, kterou si po bodnutí vosou, včelou nebo sršněm aplikují do svalu.

První pomoc

Dobré je chladit lokálně místo bodnutí a otok obkladem nebo studenou vodou.

Otoky jsou nejen viditelné na povrchu, ale mohou otéci i sliznice, například v ústech. Takže pokud vosa zaútočí na krk nebo dokonce uvízne v puse, může se následkem otoku pacient začít dusit. V takových situacích je třeba vždy vytočit linku záchranářů 155.

„Před příjezdem sanitky je třeba uvést pacienta do klidu, stínu, nepokládat ho, ale nechat ho sedět. Lépe se mu tak dýchá. Otok dutiny ústní, krku a hrtanu lze zmírnit a zpomalit cucáním ledu nebo zmrzliny,“ doplnila mluvčí záchranářů Tereza Janečková.