Čtveřice lyžařů Eva Procházková, Jirka Kružík, Ondra Kabeš a Pavel Jendele vybojovala v konkurenci zhruba dvou stovek dalších handicapovaných sportovců sedm medailí, z toho pět zlatých.

Podle Libuše Procházkové, sportovní trenérky a zakladatelky občanského sdružení Pojďte dál, které v Neratovicích provozuje stejnojmennou chráněnou kavárnu, přitom měla mužská část týmu s lyžováním na běžkách jen minimum zkušeností.

„Trochu běžkovat uměl jenom Pavel, Jirka s Ondrou si lyžování ve stopě poprvé vyzkoušeli až těsně před olympiádou," připomněla žena, která je hlavní hybnou silou jak sdružení, tak i sportovního klubu.

Málo sněhu na trénink

Na vině byl zejména nedostatek sněhu, který na horách napadl právě až krátce před Hrami. Jinak by si neratovičtí lyžaři běh na lyžích natrénovali dřív. „Ve volném čase jezdíme společně na naši chalupu u Vrchlabí, kde můžeme trénovat. Bohužel letos nám počasí v tomto směru moc nepřálo," vysvětlila Libuše Procházková.

Ani nedostatek zkušeností však její tři mužské svěřence neodradil a do závodů dali všechny své síly a odhodlání. A vyplatilo se, trojice běžkařů si totiž z Horní Malé Úpy nakonec odvezla čtyři zlaté a jednu stříbrnou medaili.

„Takový úspěch jsem vůbec nečekala," netajila se trenérka svým nadšením. „Je pravda, že se už léta snažíme přivést lidi s mentálním postižením, které v kavárně zaměstnáváme, ke sportu. A docela se nám to daří. Ale kluci dostali lyže až teď k Ježíšku – a předvedli takové skvělé výkony!" pochvalovala si.

Úspěšná dcera

Radost udělala Libuši Procházkové také dcera Eva, která je v porovnání s jejími mužskými kolegy naopak zkušenou sportovkyní. Zimních her speciální olympiády se zúčastnila už v loňském roce, kdy na svazích českých hor vybojovala jedno třetí místo. Letos pak startovala v disciplínách slalom a obří slalom a po vyhlášení výsledků se jí na krku houpaly zlatá a bronzová medaile.

„Na olympiádu jsme jeli hlavně proto, abychom našim sportovcům umožnili získání nových zážitků. Abychom fakt, že se sportu aktivně věnují, trochu povýšili," uvedla Libuše Procházková. „Nejdůležitější je ale skutečnost, že je společné soutěžení baví a zároveň je motivuje. Je skvělé vidět, jak si navzájem fandí," dodala žena, kterou těší, že Hry nejsou amatérskou akcí. „Každý z účastníků si v rámci olympiády mohl projít několika stanovišti, kde si prostřednictvím posilování ověřil svou kondici, změřili mu tam tlak, kvalitu zraku… Je dobře, že se handicapovaným sportovcům věnuje pozornost a že akce pro ně jsou na úrovni," uzavřela.