Kralupská rafinérie byla loni kvůli havárii odstavena od poloviny května do poloviny října, kdy bylo zpracování ropy obnoveno. Celková škoda na technologiích byla podle tehdejšího vyjádření Unipetrolu odhadnuta na 400 milionů korun.
Firma neplánovanou odstávku využila pro další údržbu a provedla práce, se kterými se počítalo na letošní rok. Unipetrol již dříve uvedl, že má pro Kralupy sjednáno pojištění jak proti poškození majetku, tak proti souvisejícímu přerušení provozu.
Čtěte také: Havárií na vodovodním řadu je proti loňsku víc
Hned po květnovém výbuchu hrozilo, že Česko bude muset kvůli havárii sáhnout do státních palivových rezerv, které schraňuje Správa státních hmotných rezerv (SSHR). To ale nakonec nebylo nutné. Unipetrol si však od správy rezerv pronajal volný zásobník na 80.000 tun ropy v Nelahozevsi, kde uskladnil ropu, jejíž dodávku již nešlo zastavit.
Unipetrol v Česku kromě Kralup provozuje ještě rafinérii v Litvínově. Roční kapacita obou tuzemských rafinérií je dohromady zhruba devět milionů tun ropy, z čehož na kralupskou rafinérii připadá 3,3 milionu tun.
V litvínovském areálu předloni Unipetrol postihl požár etylenové jednotky. Její rekonstrukce trvala déle než deset měsíců a byla ukončena v polovině loňského srpna. Náklady na rekonstrukci činily čtyři miliardy Kč.
Na začátku letošního roku vznikl v rámci Unipetrolu RPA nový odštěpný závod Unipetrol RPA – Rafinérie. Zanikla tak společnost Česká rafinérská, která obě rafinérie dosud provozovala. Unipetrol, jehož byla dceřinou firmou, ji sloučil s právě s Unipetrol RPA.
Čtěte také: V Neratovicích ještě nezačali s územním plánem