Minulý rok byl pro mělnickou policii úspěšný, přestože došlo ke zvýšení nápadu trestné činnosti o tři sta případů, pravděpodobně následkem prezidentské amnestie, v jejich objasněnosti jsou mělničtí policisté ve středních Čechách stříbrní. Téměř u poloviny dokázali odhalit pachatele.
Jaký byl přesně nápad trestné činnosti v loňském roce?
Loni jsme měli nápad trestné činnosti 2767 případů, většinou šlo o majetkové delikty, zatímco v předchozím roce 2463. Podobné to bylo v celém Česku. Samozřejmě se to projevilo i na výsledcích, ale jen mírně, objasněnost nám klesla o půl procenta. V minulém roce jsme dosáhli 45,8 procenta, to znamenalo v kraji druhé místo ze třinácti.
Co loni patřilo k největším změnám u mělnické policie?
Přišli jsme o pětadvacet tabulkových míst, což počtem lidí odpovídá rozsahu mělnického nebo kralupského obvodního oddělení. Neznamená to ale, že bychom museli propouštět. Šlo o tabulková místa, která byla koncem roku 2012 neobsazena, protože byl před téměř třemi lety v českých zemích zastaven nábor k policii. Na druhou stranu už byl ale nábor obnoven a v policejní škole se připravuje na službu na Mělnicku sedmnáct mladých policistů. Další tři tabulková místa jsou ještě volná.
Nepřišli jste o policisty, po předchozím Liběchově ale muselo být zrušeno další obvodní policejní oddělení.
Na třech obvodních odděleních, v Lužci nad Vltavou, Horních Počaplech a Vojkovicích, kde byly tabulkové stavy deset až jedenáct policistů, tehdy zanikly pozice zástupců vedoucích. Proto už nebyla schopna zajistit stálou dozorčí službu tak, aby byli nejméně dva policisté ve službě. Museli jsme spojovat služby těchto tří malých oddělení, abychom dokázali všechny tři lokality pokrýt stálou výjezdovou skupinou. Možností, jak situaci trvale řešit, nebylo mnoho, museli jsme přistoupit k nejméně populárnímu řešení a jedno z obvodních oddělení zrušit. Pokud bychom totiž dále nechali všechna tři, došlo by k tomu, že bychom v šestnáct hodin zavřeli a na dveřích by byla cedule, kde se nachází nejbližší obvodní oddělení. Po vyhodnocení celkové bezpečností situace, nápadu trestných činů a přestupků i dislokačních podmínek jsme dospěli k závěru, že zrušíme vojkovické obvodní oddělení.
Došlo tam ke zvýšení nápadu trestné činnosti?
Nezaznamenali jsme žádné výrazné zvýšení. Část bývalého vojkovického rajonu spadá pod Neratovice, větší území pak pod Lužec nad Vltavou. Tam došlo i ke změnám ve vedení, působí tam právě policisté, kteří sloužili ve Vojkovicích. Lokalitu i místní lidi dobře znají a jsou tam poměrně často. Ve Vojkovicích stále máme i dvě kanceláře pro případné výslechy lidí s omezenou pohyblivostí nebo seniorů. Zatím jsme je příliš nevyužívali, po dalších asi šesti měsících zkušeností budeme řešit, zda je skutečně potřebujeme.
Schyluje se na Mělnicku v letošním roce ke zrušení dalšího obvodního oddělení?
Nepočítáme s tím. U liběchovského oddělení šlo o to, že bylo zejména ekonomicky nevýhodné a tříštění policejních sil přinášelo spíš problémy.
Loni byla na Mělnicku sloučena oddělení obecné kriminality a hospodářské kriminality, byla to zásadní změna?
Změna to byla pouze pro policisty, občané to nijak nepocítili. V minulém roce došlo ve středních Čechách k pilotnímu projektu, kdy byla na každém územním odboru kromě Kladna a Příbrami sloučena oddělení obecné a hospodářské kriminality v rámci služby kriminální policie a vyšetřování. U nás zároveň došlo ke změně na pozici vedoucího, stal se jím Stanislav Fogl, jehož předchůdce odešel na Prahu-východ.
Ovlivnily minulý rok hodně letní povodně?
Veškeré policejní síly se tehdy musely věnovat zajištění ochrany majetku a lidí v zaplavených oblastech, řízení dopravy i další práci, policisté na mnoha místech navíc také přiložili ruku k dílu při odstraňování následků povodní. Naše práce v těch kritických týdnech nebyla marná, řada policistů i občanských zaměstnanců byla oceněna jak starosty měst Mělníka a Kralup nad Vltavou, tak i ředitelem krajského ředitelství policie, policejním prezidentem a hejtmanem kraje.
A co politická situace, kdy se navíc stále měnili policejní šéfové?
Politická nestabilita samozřejmě nepřidala klidu a jistotě, na policejní činnosti se však nic neměnilo, stále jsme dělali a děláme, co je naší úlohou.
K propuštění loni u policie nedošlo, jak se to rýsuje v letošním roce?
Naopak máme posílena tabulková místa, od začátku letošního roku jsme dostali ze skoro osmdesáti ve středních Čechách čtyři nová. Posílili jsme dvě obvodní oddělení, v jejichž rajonech je kriminalita na vyšší úrovni. Tři tabulková místa přibyla v Kralupech nad Vltavou, čtvrté v Kostelci nad Labem.
Chystáte se letos opět na již tradiční setkání se starosty měst a vesnic?
Stejně jako každý rok počítáme se setkáním se starosty obcí v oblastech, kde působí jednotlivá obvodní oddělení. Seznámíme je s naší činností za minulý rok i výhledy na rok právě začínající, vyslechneme jejich připomínky a návrhy. S většinou starostů máme díky těmto setkáním dobré vztahy. V letošním roce začínáme v únoru Neratovicemi, Mělníkem a Mšenem, pak budou následovat další lokality.