Na zimní soustředění se služebními psy přijeli mělničtí policejní psovodi se zásobami piškotů. Na mlékojedském kynologickém cvičišti totiž vedle šesti dospělých zvířat získávala cenné zkušenosti i dvě štěňata německého ovčáka, šestiměsíční Grim a o pár týdnů mladší Wiko. Piškot dostávají po každém úspěchu.

Za dva roky nahradí dnešní štěňata své předchůdce, kteří dosáhnou věku osmi až devíti let, kdy služební psi odcházejí do civilu. Většinou pak zůstávají u svých psovodů, s nimiž je pojí silné vazby.

Včera dopoledne čekal obě štěňata trénink s figurantem, protivným chlapem, který řve a mává jim před čenichy hadrem. Snaží se je snad i praštit, ale pak místo rány následuje dlouhé pohlazení. Grim a Wiko jsou přitom uvázaní na vodítkách u plotu. „Služební psi musejí být odolní i vůči silnému ruchu nebo nápřahu, nesmějí mít ale strach, proto se v této etapě výcviku mění nápřahy v pohlazení,“ vysvětluje policejní psovod Zdeněk Kubeš.
Štěňata stále zůstávají na vodítkách, aby věděla, jak se chovat na úvazu, i když je kořist v podobě hadru na dosah. A vyhrávají. „Kořist musejí pokaždé získat, aby sílilo jejich sebevědomí,“ dodává policista.

Lekce Grima a Wika baví. Na závěr přichází nácvik očního kontaktu novou metodou. Psovod si dá piškot mezi rty a podívá–li se mu pes sedící proti němu hezky přímo do očí, pustí ji.

Právě neverbální komunikace je pro policisty a služební psy při zásazích důležitá. Dospělí služební psi mělnického okresního policejního ředitelství při soustředění v Mlékojedech trénovali avizaci pachatele v umělém osvětlení a šeru, kdy musí dát pes psovodovi tiše najevo, že našel skrytého pachatele. „Většinou se napnou a zvednou uši a nos,“ vypráví další policejní psovod Michal Štěpán, který je na soustředění se dvěma psy, nadějným Wikem a zkušeným Vitem.

S šestiletým psem spolu sloužili i při nedávném zásahu v Kralupech nad Vltavou, kde zloději mědi u Orlíku odcizili transormátor. Šestiletý Vito tehdy dovedl policisty až na místo, kde chtěli zloději lup naložit do aut.

Další tréninky služebních psů na mlékojedském cvičišti byly zaměřené na poslušnost. Respekt budící zvířata zůstávají půl metru před figurantem, který je před tím provokoval, štěkají a ani se nehnou.

Psi s policisty mají podobná soutředění každé tři měsíce. Cvičí se přitom i každý týden na různých místech, aby byla zvířata zvyklá na různá prostředí, pachy, povrchy a další podmínky, které je při zásazích nesmějí překvapit. Trénuje se tak dokonce i ve večerních hospodách plných hostů.

Během čtyřiadvacetihodinových policejních služeb, které mají psi nejvýše dvakrát v týdnu, dochází ke skutečným zásahům. „Jde například o pachové práce, kdy jdou psi po stopě. Dnes už sice většina pachatelů pěšky nechodí, psi ale mohou odhalit alespoň směr, kterým mířili z místa činu k autům. Pak už následuje práce kriminalistů,“ říká policejní psovod Zdeněk Kubeš.