Podle vedoucího mělnického policejního územního odboru Ivana Žučenka vedlo 
ke zrušení vojkovického oddělení loňské snížení tabulkových stavů zaměstnanců, kdy šetření ze strany vlády připravilo region o desetinu policejních míst. K propuštění pětadvaceti policistů tehdy nedošlo, protože většina rušených tabulkových míst nebyla obsazená. Přes dva roky byl totiž zastavený nábor nových policistů, na které stát neměl peníze.

Tabulkové změny na Mělnicku dospěly k omezení policejních týmů ve třech odděleních na šéfa a jedenáct lidí. A to bylo málo.

Právě ve Vojkovicích, ale 
i v Lužci nad Vltavou a Horních Počaplech při takovém omezení nemohla být zachována nepřetržitá dozorčí služba. „Řešení, kdy se oddělení zastupovala nebo se spojovaly služby, bylo jen vytloukáním klínu klínem. Proto jsme dospěli k závěru, že místo tří oddělení uděláme dvě schopná plného provozu," vysvětlil policejní šéf.

Při porovnání všech možností a podmínek vyšlo rušení policejního oddělení od začátku července na Vojkovice. „Také jsme tam byli v nájmu, sice bezplatném, ale v docela nešťastně umístěných prostorech nad kabinami místního fotbalového klubu. Nevýhodou bylo, že se nedalo dojet vozem až přímo k oddělení, a tak museli policisté 
v době zápasů i tréninků předvádět osoby mezi fanoušky. Ani vozidla neparkovala přímo u oddělení, řešili jsme tam i případy jejich poškození, zejména ze strany hostů místní hospody, kteří třeba ohýbali stěrače," doplnil.

K volbě podle  vedoucího mělnického policejního územního odboru Ivana Žučenka přispěl i záměr, kdy z Lužce nad Vltavou má vést v dohledné době most na druhý břeh Vltavy směrem k Vojkovicím „To výrazně zlepší dojezdové časy," poznamenal Ivan Žučenko a doplnil, že most by měl sloužit pro osobní dopravu a vozy integrovaného záchranného systému.

Právě pod Lužec nad Vltavou patří teď s Vojkovicemi ještě Dřínov, Hostín u Vojkovic, Újezdec, Úžice, Veltrusy, Všestudy a Zlosyň. Původně lužeckou obec Hořín mají teď na svém území Horní Počaply. Chlumín, Obříství a Zálezlice jsou neratovické.

Bývalí vojkovičtí policisté teď posílili oddělení v Lužci nad Vltavou, Neratovicích, Horních Počaplech, Kralupech nad Vltavou a Mělníku.

Byla to pro vojkovické policisty snadná změna?
To si nemyslím, byli tam zvyklí. S každým z nich jsme ale hledali oddělení, kde by chtěli a mohli sloužit. A dospěli jsme k dohodě. S dojížděním je teď na tom většina z nich lépe.

Když byla snížena tabulková místa, měli jste ve Vojkovicích, Lužci nad Vltavou a Horních Počaplech potíže jen se zajištěním stálé dozorčí služby?
Ještě tam byla od začátku letošního roku zrušena místa zástupců vedoucích, což by znamenalo, že by tam například při dovolených byli bez vedení. Museli jsme to řešit různým spojováním nebo působením takového putovního zástupce, který tam byl v době nepřítomnosti šéfů.

Kolik zaměstnanců teď mělnický územní odbor má?
V současné době máme dvě stě padesát tabulkových míst, mezi kterými je třináct civilních zaměstnanců, zejména sekretářek.

Policejní oddělení jste rušili naposledy před třemi lety, tehdy v Liběchově. Jaké následovaly zkušenosti?
Před zrušením liběchovského oddělení se starostové z obcí, které patřily k jeho území, obávali, že policejní služba už nebude taková, jak by si představovali. Nemáme záporné odezvy od místních starostů ani lidí. A nápad trestné činnosti tam nestoupl.

Která oddělení tehdy dostala liběchovské území?
Větší část přecházela pod Horní Počaply, kde v té době nebylo oddělení tak zatížené, sever pak pod Mšeno, které tak má rozlohou velké území. Obě oddělení ale službu zvládají bez potíží.

Vojkovice jste už úplně opustili?
Ne, a ani neopustíme. Dohodli jsme se starostkou Janou Koberovou, že bychom 
v části prostor zřídili policejní služebnu. Tam sice není stálá dozorčí služba ani úřední hodiny, se kterými nemáme úplně dobré zkušenosti, policisté tam ale budou s místními lidmi po domluvě řešit různé úkony, například výslechy. Jde o službu především pro seniory nebo občany s pohybovými potížemi.

IVAN ŽUČENKO - VIZITKA
K policii nastoupil v roce 1973. Vystudoval důstojnickou školu v Bratislavě a policejní vysokou školu v Praze. Začínal na obvodním oddělení v Mnichově Hradišti, odkud odcházel v roce 1990 jako náčelník. Dva roky působil u nehodovky v Mladé Boleslavi, deset let byl ředitelem mladoboleslavské policie. VNyní je šéfem mělnické policie. Je ženatý, má dospělého syna a dvě vnučky. Bydlí v Doubravě.