Při akci nazvané příznačně Limo odhalili dvě děti, které požily alkoholické nápoje. Obě nadýchaly do jednoho promile. Mladiství potom byli předáni rodičům. Podle mělnické policejní mluvčí Markéty Johnové nyní policie zjišťuje, kdo jim alkohol prodal, podal nebo poskytl. „Spolu se strážníky jsme zkontrolovali osm podniků ve městě,“ uvedla mluvčí.

Policisté měli na pomoc psovoda s policejním psem a městské strážníky.

„Kontroly se zaměřují na provozovatele, zda umožní vstup do herního zařízení osobám mladší osmnácti let a zda provozovatel umožní těmto osobám hraní na výherních automatech,“ vysvětlila Johnová s tím, že se policisté zaměřují právě i na kontrolu zákazu podávání alkoholu a tabákových výrobků mladistvým.

„Akce jsou především preventivní. Měly by přispět především k budování zodpovědnosti u dospělých, kteří jsou těmi, kdo obvykle nezletilým alkohol, tabák či drogu, vzhledem k vysoké toleranci v Čechách, nabídnou.“

Akce Limo nebyla ojedinělá a probíhá v pravidelných intervalech.

Jedním z hlavních důvodů kontrol je zjištění, že Česká republika se ohledně hazardního hraní dětí a konzumace alkoholu a cigaret dlouhodobě pohybuje na předních příčkách Evropy. Podle Evropské školní studie z roku 2016 vnímá 86 procent mladistvých dostupnost legálních návykových látek u nás jako velmi snadnou.