Grim je desetiletý německý ovčák, který ovšem na své oficiální jméno vůbec neslyší. Říkají mu prostě Šefík a podle stavby těla a výrazu k němu tohle jméno pasuje daleko lépe. „Už jsem ho s tímhle jménem dostal. Zkoušel jsem na něj zavolat Grime, ale vůbec to s ním nehnulo,“ vypráví jeho nejvěrnější přítel Matěj Buriánek. Před osmi lety nastoupil k policii jako psovod a od té doby jsou se Šéfíkem nerozlučná dvojka. „Před tím se připravoval na práci u policie u bývalého velitele, proto to jméno, protože to býval šéfův pes,“ vysvětluje Buriánek.

Šefík je stopař, specializuje se na všestrannou kynologii, kdy pracuje s lidským pachem. „Pes v podstatě nasměruje kriminalisty tím správným směrem, kudy pachatel odešel nebo přišel. Po cestě ještě navíc hledá odhozené předměty, protože pachatel mohl cestou zahodit například kapesník nebo třeba bundu,“ popisuje Šefíkův psovod psí policejní práci. 

Policie ale používá takové psy i na vyhledávání pohřešovaných nebo hledaných osob. „Rozdíl je v tom, že u hledané osoby postupujeme velmi tiše a když hledáme například lidi ztracené v lese voláme a pískáme na píšťalky.“

Šefík měl za svou dlouholetou službu u policie mnoho úspěchů. Jednou dokonce pomohl vyřešit případ vraždy na Praze-východ. Stalo se to asi před pěti lety a sám Matěj Buriánek tvrdí, že kdyby na konci svého pátrání Šefík neoznačil kleště, kterými se pachatel dostal skrz plot, ani by mu nevěřil. „Stalo se to asi před pěti lety a byla to asi dva a půl dne stará pachová stopa, kterou Šefík sledoval. Byl velmi precizní při hledání. A kdyby tam nebyly ty kleště, tak bych si myslel, že si ze mě dělal legraci.“ Odměnou za nalezený důkaz byl jeho oblíbený pribináček.

Teď už si bude užívat poklidného stáří na zahradě u Buriánků. Stopovat už bude jen pro radost a precizní a důsledné tréninky už přenechá mladšímu nástupci Arnymu, který se na zařazení k policii teprve připravuje. Na starobní důchod ovšem Šefík nárok nemá. „Během služby u policie dostává psovod k platu peníze na základní potřeby a krmivo pro psa, ale je to pro nás pro všechny člen rodiny, takže mu chceme dopřát to nejlepší,“ dodal Matěj Buriánek.