Do sídla místní společnosti, která se zabývá přestavbami dopravních prostředků, včera dopoledne přijel prvních šest speciálů na podvozku Volkswagen Amarok převzít náměstek policejního prezidenta pro ekonomiku Petr Petřík. „V rámci projektu na zvýšení akceschopnosti policie při řešení mimořádných událostí jsme z evropských prostředků pořídili jednačtyřicet amaroků a pětatřicet Volkswagenů Transporter páté řady, všechny vozy jsou upraveny jako kriminalistické laboratoře," konstatoval plukovník Petřík, který si v areálu mělnické firmy jeden z vozů vyzkoušel.

Oba typy upravených volkswagenů mají podle provozního ředitele mělnické firmy Ivana Solfronka shodné vybavení. „Jde na obdobnou vestavbu, volba záležela na okresních odděleních, která specifikovala, jaké vozidlo je pro jejich podmínky nejvhodnější," vysvětlil.
Všechny vozy disponují veškerým vybavením, které kriminalisté při své práci potřebují. „Nejsou to jen terénní vozy vybavené výpočetní technikou. Jsou vybaveny i dalšími materiály pro daktyloskopii, mechanoskopii i k zajištění biologického materiálu na místě činu," připomněl náměstek policejního prezidenta. Jeden z nových vozů budou využívat i kriminalisté na Mělnicku.

Zatím využívají výjezdové skupiny kriminalistických techniků starší vozy Ford Ranger, které teď půjdou do výslužby.

Všech šestasedmdesát policejních automobilů začali v Mělníku upravovat na začátku letošního února. Základem terénních laboratoří je podle Ivana Solfronka Volkswagen Amarok Double Cab, u něhož v Holandsku prodloužili rozvor o 390 milimetrů a zkrátili kabinu na dvoumístné vozidlo. „Na takto upravený vůz jsme namontovali finskou, původně sanitní nástavbu, doplnili jsme aerodynamické prvky, výstražné zařízení, polepy a interiérovou výbavu," popsal Ivan Solfronk.