Rybáři na březích Labe i malá plavidla na vodě byli v sobotním podvečeru středem pozornosti policistů a členů rybářské stráže.

Po sedmnácté hodině vyrazilo z neratovické policejní služebny k řece čtyřicet kriminalistů a policistů z pořádkové jednotky. Spolu s ními se na preventivně bezpečnostní akci s názvem LABE podíleli i policisté z poříčního oddílu Labe se svým člunem. S dalším člunem na řeku vyrazili i profesionální hasiči z Mělníka. O kontrolu rybářů se postarali členové rybářské stráže.

Početný tým strážců zákona se zaměřil především na sedmnáctikilometrový úsek řeky, od plavební komory v Obříství až ke komoře v Kostelci nad Labem.

Na neznalost plavebních znaků doplatil už pár minut po spuštění policejního člunu na vodu mladý rybář. Na své pramici poháněné bateriovým motorkem totiž rybařil příliš blízko neratovické plavební komory. Rybářská stráž k němu však byla shovívavá a porušení vodního zákona s ním vyřešila domluvou. Stejného přestupku se dopustila i dvojice mužů rybařících u plavební komory v Kostelci nad Labem.

Během pětihodinové akce stihli policisté spolu s členy rybářské stráže prověřit sto dvacet lidí a čtyřiatřicet motorových vozidel. Podle mělnického policejního mluvčího Václava Tichého neodhalili žádné osoby ani vozidla, po nichž by bylo vyhlášeno pátrání. “Zjistili osmadvacet přestupků, které vyřešila rybářská stráž většinou domluvou. Několik z nich bylo předáno správním orgánům k dalšímu šetření,“ doplnil Tichý.

Akce odhalila i dva pytláky z Prahy ve věku třiadvacet a šestadvacet let. „Za neoprávněné lovení ryb jim policisté sdělili podezření ze spáchání trestného činu pytláctví, za který lze uložit trest odnětí svobody až na dva roky,“ konstatoval Tichý.

Zátah na rybáře chválili i lidé, kteří pobývají v chatových osadách v blízkosti toku řeky Labe. „Podle mě jsou tyto kontroly naprosto v pořádku, rybaření a s ním i pytláctví se rozebíhá šíleným způsobem. Každý si myslí, že si může na Labi dělat, co se mu zachce, a nic se mu nestane. Je to třetí kontrola, kterou jsem tu zažil, nikdy ale nebyla v takovém měřítku jako teď,“ prohlásil Jan Skála z chatové osady Na Podkově.

Podle policejního mluvčího byla hlavním cílem akce, která pokračovala až do dvaadvacáté hodiny, kontrola plavidel a rybolovu. „ U rybářů se jednalo o kontrolu rybářských lístků a ostatních dokladů, zda se nedopouštějí přestupkového nebo trestného jednání. Součástí akce bylo i pátrání po osobách a věcech pocházejících z trestné činnosti,“ konstatoval Tichý s tím, že akce se konala v letošním roce poprvé. Policisté však předpokládají, že v budoucnu akci podobného rozsahu zopakují.