Podle mělnické policejní mluvčí rozdávali na vytipovaných místech reflexní materiály. „Děti dostaly reflexní pásky, řidiči reflexní vesty a senioři tašky s reflexními prvky. Nejvíce takových materiálů rozdali policisté v Liběchově u restaurace Beseda, kde je neosvětlená autobusová zastávka,“ vysvětlila mluvčí s tím, že procházející chodci jsou zde v tmavém oblečení téměř neviditelní.

Velmi často dopravní policisté při dopravní nehodě slýchávají větu, že řidič chodce neviděl nebo ho viděl až na poslední chvíli. „O zavinění nehody nemá cenu diskutovat, ale stále zůstává otázka následků. Při nehodě bývají pro chodce následky bohužel velmi často tragické,“ vysvětluje Johnová.

Pravidla pohybu chodců po komunikacích upravuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Chodec musí užívat především chodníku a tam, kde chodník není, se chodí po levé krajnici nebo co nejblíže při levém okraji vozovky.

Policisté ale kontrolovali i další nešvary v dopravě. „Jedná se zejména o používání pásů a držení hovorového zařízení při řízení a používání směrových světel při vyjíždění z kruhového objezdu,“ vysvětlila policejní mluvčí. Během odpoledne zkontrolovali více než stovku vozidel. Osmadvacet řidičů se dopustilo přestupku, kromě jednoho je policisté vyřešili přímo na místě uložením pokuty v příkazním řízení. Ve třech případech se jednalo o překročení nejvyšší povolené rychlosti, v sedmi případech to byl nevyhovující technický stav vozidel. „Bezpečnostní pásy nepoužilo šest řidičů a jejich spolujezdci. Jeden šofér navíc řídil pod vlivem alkoholu, nadýchal do jednoho promile alkoholu,“ dodala Johnová.