Už sedmdesát střelných zbraní odevzdali v letošní zbraňové amnestii lidé na Mělnicku policistům. Majitelé mají na odevzdání nebo legalizaci načerno držených zbraní poslední dva týdny, půlroční amnestie totiž k jednatřicátému červenci končí.

Podle vedoucí oddělení pro zbraně a bezpečnostní materiál mělnického policejního ředitelství Evy Vinklerové lidé od začátku amnestie odevzdali sedmačtyřicet krátkých zbraní, především pistolí a revolverů, a třiadvacet dlouhých zbraní, například brokovnice, kulovnice a malorážky.

„Lidé zbraně nosí průběžně od začátku amnestie, nyní jsme však zaznamenali mírný nárůst, je to dáno především tím, že se amnestie chýlí ke konci,“ poznamenala Vinklerová a doplnila, že zatím není jasné, kdy bude vyhlášena další zbraňová amnestie.

Skutečnost, že lidé amnestii vítají, potvrzuje i Jaroslav Krejčí z Mělníka. Ten přinesl na mělnické oddělení pro zbraně a střelivo starší malorážku. „Jsem rád, že je tu možnost legalizace. Nerad bych o ni přišel,“ prohlásil Krejčí.

Na služebnách Policie České republiky se od prvního února sešlo přes pět a půl tisíce zbraní, s žádnou z nich nebyl podle expertů spáchán trestný čin. V několika případech se však jednalo o zbraně odcizené, ty policisté vrátili zpátky jejich majitelům.

Občané podle policistů kritizují jen dlouhé lhůty, které vyžadují expertizní zkoumání. Bez jejich výsledků by však nebylo možné zbraně registrovat. Lidé na Mělnicku tak mají poslední dva týdny na to, aby nechali své zbraně zlegalizovat. Jinak by totiž museli čekat, až bude znovu novelizován zákon o zbraních, jako tomu bylo na začátku letošního roku.