Jediný mělnický zastupitel za hnutí ANO, Zbyněk Šnajdr, jehož stranický šéf před několika dny zmíněný návrh prezentoval, se k nápadu vyjádřit odmítl. „Nezlobte se, ale k tomu já se nechci vyjadřovat. Navíc momentálně spěchám, mám mezi dvěma jednáními,“ uvedl Šnajdr.

Návrh na radikální změnu systému místních samospráv nenachází pochopení ani u koaliční partnerů z vládní úrovně. Petr Patera z ČSSD takový návrh považuje za naprosto nereálný. „Rozhodovat musí více lidí, ne pouze samotný starosta,“ je přesvědčen mělnický zastupitel.

Jeho stranický kolega z Neratovic Jozef Hornák to vysvětlil ještě důrazněji. „Lidé mají právo si zvolit své zástupce a je to tak dobře. Byl bych zásadně proti takovému návrhu. To by pak ten jeden muž či žena nebyli starosta, ale diktátor. Ale to je prostě pan Babiš, jak ho známe,“ soudí Hornák.

Na odhad sklizně je podle  Roberta Žáry z mělnického vinařství Bettina Lobkowicz ještě brzy. Období dozrávání přichází teprve během srpna a září, což jsou měsíce, které rozhodnou o tom, jaká bude letošní úroda.
Vinaři v naději: bobule slibují lahodná vína

Jediným z oslovených, kdo o návrhu dosud neslyšel, byl mělnický zastupitel Kryštof Marounek (Mé město).

„Nesleduji příliš média a v tuto chvíli se k tomu neumím vyjádřit. Vedení města jako firmy bych odmítl. Na druhou stranu znám příklad ze Strážného u Vrchlabí, kde obec vede a financuje vlastní poštu, restauraci a další služby. A jsou výděleční. To se mi líbí. Ale k tomu, na co se ptáte, se vyjádřit neumím,“ konstatoval Marounek. 

Místostarostka Neratovic Markéta Rajchertová (STAN) chápe, že řada lidí nevnímá, jak přesně funguje samospráva ve městech a obcích. „Když se běžní občané potřebují na něco zeptat, tak jdou většinou za starostou. Ale zásadní rozhodnutí ve městě musí pochopitelně dělat víc lidí, tedy zastupitelstvo. V žádném případě bych návrh pana Babiše nepodpořila,“ řekla Rajchertová.

Asi nejdůrazněji se proti myšlence řízení měst jako firem postavil místostarosta Mělníka Milan Schweigstill (TOP 09). „Kdybych vám měl říci přesně, co si o tom nápadu myslím, tak by to nebylo publikovatelné. Je to samozřejmě pitomost a ten člověk to snad ani nemohl myslet vážně. V demokratických zemích je tradicí koalice a opozice. Pokud by vládl pouze starosta, kde by byla záruka, že svoji pozici nezneužije?“ ptá se Milan Schweigstill.

Kapela Brutus
Kam za letní zábavou?

Mohli by řídit města pouze starostové?

Markéta Rajchertová (STAN), místostarostka Neratovic

Nedovedu si to představit. Běžný občan, když se jde na něco zeptat, jde sice většinou za starostou. Ale o důležitých věcech musí rozhodovat více lidí, tedy zastupitelstvo.

Milan Schweigstill (TOP 09), místostarosta Mělníka

Ten návrh nemohl být myšlen vážně, je to hrozná pitomost. Městům nemůže vládnout jediná osoba, porušovalo by to veškeré demokratické principy, které naštěstí zatím máme.

Zbyněk Šnajdr (ANO), zastupitel Mělníka

Nechci se k tomu vyjadřovat. Mám momentálně naspěch.

Jozef Hornák (ČSSD), zastupitel Neratovic

Lidi mají právo volit si své zástupce do orgánů obcí, měst, kraje i státu. Podle tohoto návrhu by se ze starosty v podstatě stal diktátor. To nemá s demokracií nic společného. Byl bych zásadně proti.

Na Travinách u Benátek nad Jizerou přišla na svět dvě nová mláďata zubrů.
Mláďata přišla na svět v zubří porodnici