Šedesátka lidí se bude v podzimních komunálních volbách ucházet o patnáct míst v zastupitelstvu Kostelce nad Labem. Jejich jména budou tentokrát obyvatelé města kroužkovat na čtyřech kandidátkách. Při volbách před čtyřmi lety přitom ve svých schránkách nacházeli o jednu kandidátní listinu víc. A svá jména tehdy na hlasovací lístky nechalo uvést osmašedesát lidí.

Do nových voleb v Kostelci své favority nepředstavily dvě strany, a to Česká strana sociálně demokratická a TOP 09, zatímco se na kostelecké scéně nově objevilo ANO 2011.

Podnikatelé a důchodci

Mezi šedesáti lidmi, kteří se letos rozhodli ucházet o hlasy kosteleckých voličů, převažují podnikatelé a důchodci. Živnostníků je na volebních listinách dvanáct a důchodců o čtyři méně. Učitelé a učitelky, kteří často v komunálních volbách figurují, se mezi ostatními kosteleckými jmény tentokrát objevují jen ve třech případech.

Mezi kandidáty jsou ale 
i méně časté profese jako například kavárnice, kontrolorka jakosti, výtvarnice nebo IT specialista. Studenty ve volbách zastupují jen čtyři kandidáti.

Aktivně se na politickém dění ve městě touží podílet podstatně více mužů než žen, což ostatně v regionu není ničím neobvyklým. Žen v Kostelci nad Labem kandiduje jednadvacet, což je pětatřicet procent všech kandidátů. Mužů je devětatřicet. Ti představují zbývajících pětašedesát procent všech jmen.

Mladé volby nelákají

Podle věkového složení kandidátů to vypadá, že se do zasedacího sálu kostelecké radnice chtějí dostat spíš lidé středního a vyššího věku. Mladší generaci zjevně volby příliš nelákají. Největší zastoupení mají totiž v blížících se volbách kandidáti ve věku přes šedesát let. Těch je třináct, zatímco kandidátů do pětadvaceti let je jen pět. A navíc to jsou jen muži.

Od posledních komunálních voleb, které byly v roce 2010, se v Kostelci nad Labem mírně zvýšil i věkový průměr. Před čtyřmi lety byl u mužů na úrovni 46,78 a u žen 46,14 let 
a letos jsou kandidující muži 
v průměru starší o rok a u žen se věkový průměr zastavil na 46,86 roku.

Nejstarším kandidátem je dvaaosmdesátiletý důchodce Miloš Hadrbolec z Kostelce, jemuž na kandidátce Komunistické strany Čech a Moravy patří předposlední čtrnácté místo.

Nejmladší kandidáti jsou hned dva, oba jsou čerstvě plnoletí. Jan Krátký z Kostelce kandiduje z patnáctého místa kandidátky Občanské demokratické strany a ANO 2011 má na své patnácté, tedy poslední, pozici Aleše Šimůnka ze sousedních Jiřic, které pod Kostelec spadají.