„Peníze ze sbírky půjdou především na nákup potravinové pomoci, léků, zdravotního materiálu k ošetření, zimního vybavení k přenocování a oblečení pro děti, generátorů a solárních systémů k provozu centra," vysvětluje Lubomír Brož, profesí advokát, nyní v předčasném důchodu

V případě, že by se podařilo vybrat větší částka, pořídilo by se i vozidlo k rozvozu potravin. „Je bohužel velmi smutná prognóza, že všeho bude zvláště v zimních měsících potřeba daleko více, než tomu bylo v loňském roce," připomíná Brož.

Ukrajinu čeká už druhá válečná zima. „Chtěl bych zdůraznit, že i díky tomu, že jsem tam osobně byl a mohl s těmi lidmi mluvit, jsem zjistil, že nikdo z nich jen nečeká na pomoc s nataženu rukou. Naopak pomáhají, jak mohou, při různých příležitostech i podle svých profesí," dodává Brož, který už jednu sbírku uspořádal. V první polovině letošního roku se podařilo vybrat přes sto tisíc korun.

Nyní je podle platformy Donio cílovou částkou až 400 tisíc korun. Ve sbírce nazvané Pomoc vnitřním uprchlíkům v ukrajinském Dnipru pomalu přibývají peníze, dárci mají příležitost přispět ještě téměř dva měsíce.

Známý mělnický poutník své cesty na frontu dokumentoval a následně také představil v Masarykově kulturním domě v Mělníku. Jeho trasy mohou zájemci sledovat na facebookových stránkách Po cestách klikatých.