Anna a Josef Čermákovi z Neratovic mají skoro dvouletého syna Matěje, ke kterému v neděli odpoledne přibyla sestřička Stella. Její příchod na svět byl ale docela dramatický.

Děvčátko se totiž narodilo tak rychle, že maminka ani nestihla dojet do porodnice. Tu nejbližší má přitom sotva tři sta metrů od bytu, ve kterém žije. „Takhle překotný porod jsem viděla a zažila poprvé v životě. A doufám, že i naposledy," řekla Anna Čermáková, která před mateřstvím pracovala jako zdravotní sestra.

Jen pár hodin před nečekaným porodem přitom byla Anna Čermáková na kontrole v mělnické nemocnici, kde měla Stella původně přijít na svět. „Asi v půl jedné mě poslali domů s tím, že se nic neděje a že to na porod nevypadá," vzpomínala už dvojnásobná maminka. S manželem Josefem si proto zašli na oběd, procházeli se po městě a pak šli domů.

Tam ovšem strávili sotva hodinu, pak totiž Anně Čermákové praskla voda. „To bylo zhruba sedm minut před tím, než se malá narodila," připomněla maminka. Ještě než vyrazili z bytu, museli Čermákovi bleskově sehnat hlídání pro Matěje. „Naštěstí tady byl bratranec rychle," dodala.

Než došli k výtahu, bylo jasné, že do Mělníka už to nestihnou. „V té chvíli mi bylo celkem úzko," připustila maminka. Josef proto navrhnul, že se vydají do neratovické nemocnice. Pěšky. „Říkala jsem mu, že musíme jet autem. Pak jsme ale vyšli z výtahu, přišla další kontrakce a já okamžitě věděla, že nestihneme ani to. Řekla jsem mu, ať volá záchranku," popsala Anna Čermáková průběh cesty z bytu na parkoviště před domem.

Tatínkovi se do volání záchranky nejdříve nechtělo, brzdily ho zkušenosti z prvního porodu. „Tenkrát si manželka stihla sama dojít pro tašku do auta, a pak osmnáct hodin čekala na porodním sále. Kdo mohl tušit, že to bude takhle rychlé?" vysvětlil své váhání.

Naštěstí pro Čermákovy je stanoviště vozů záchranné služby jen pár metrů od jejich domu. A ještě větší štěstí pro ně bylo, že v nedělním odpoledni neměla sanitka právě výjezd. „Tady mají snad jenom jednu, ostatní jezdí z Mělníka. To by neměli šanci stihnout," oddychla si maminka, která je za tak rychlý porod vlastně docela ráda. „Je příjemné, že to nebolelo dlouho, navíc jsme ušetřili poplatek za přítomnost otce u porodu," pronesla už s humorem.

„U porodu jsem nakonec nebyl, nestihl jsem totiž do sanitky nastoupit," dodal Josef Čermák. „Šel jsem vyndat věci z auta a než jsem ho zamknul, už jsem slyšel malou brečet," řekl tatínek, který tentokrát pupeční šňůru nepřestřihával, ačkolv u prvního porodu se tohoto úkolu zhostil rád. „Teď  jsem byl vystresovaný, prostě to nešlo," přiznal. Přitom ještě pár dní před porodem si ze své manželky dělal legraci, že bude rodit doma. „Říkal mi, že budu tak dlouho čekat, až porodím doma. Prý že si to musí nastudovat. Nakonec to ale neudělal a málem prohloupil," poznamenala Anna Čermáková.

Z rychlého porodu byli překvapení nejspíš i sami zdravotníci, kteří Stelle pomohli na svět. A určitě z něj byla překvapená maminka Anny Čermákové. „Odpoledne jsem jí volala, ať druhý den přijede, že už to asi přijde. Měla hlídat Matýska, zatímco budu v porodnici. Deset minut nato jí volal manžel, že mi praskla voda a za dalších deset, že už je malá venku," vyprávěla mladá maminka, která je hlavně ráda, že všechno dopadlo dobře a obě jsou v pořádku.

„Malá se narodila tři dny před plánovaným termínem, měla 3 380 gramů a 50 centimetrů. Skoro jako syn. V sanitce mi ji dali na břicho, zabalili ji a jeli jsme do místní nemocnice. Tam mě vzali na sál a ošetřili, malou mezitím prohlédl pediatr, u toho už manžel byl. Jsem moc ráda, že jsme obě zdravé a že to takhle dopadlo," oddychla si Anna Čermáková s tím, že by si každá žena měla uvědomit, jak nečekaný a rychlý může průběh porodu být.

„Hlavní je zachovat chladnou hlavu, nepanikařit a zavolat sanitku. Kdybychom to neudělali, byl bych na porod sám," uzavřel Josef Čermák, který už má obě ženy svého života od včerejška z neratovické porodnice zpátky doma.