Jako jeden z hlavních důvodů, proč se žáci nebudou dívat na fotografii nové hlavy státu, uvádějí ředitelé škol zbytečnou finanční zátěž spojenou s pořizováním portrétů.

Renata Kurzveilová z všetatské základní školy navíc přiznala, že  ve třídách v tuto chvíli nevisí ani podobizna současného prezidenta Václava Klause. „Co si pamatuji, nikdy jsme tu portréty prezidentů neměli. Nejde tedy o žádný můj osobní názor s ohledem na výsledky voleb," upozornila ředitelka.

Stejně to vidí i ředitel základní školy v Byšicích  František Viktorin. „Obrazy prezidenta tady nemáme a do budoucna na tom rozhodně nehodláme nic měnit. Vyvěšení fotografie ostatně není povinné," uvedl Viktorin.

Na základní škole ve Mšeně visel naposledy portrét Václava Havla. Ředitelka Jiřina Trunková si nemyslí, že by se tradice umisťování podobizny aktuální hlavy státu do tříd po nástupu Miloše Zemana do funkce prezidenta v jejich škole obnovila.

„Na celé škole máme pouze jeden prezidentský portrét, a to ve školním sále. Ten tedy nejspíš obměníme. Jinak ale určitě nepočítáme s tím, že bychom dávali fotografii do každé třídy, to je příliš finančně náročné. Raději za ty peníze, které bychom za nové portréty museli vydat, nakoupíme učebnice," prozradila Trunková. O vyvěšení portrétů hlavy státu na základní škole v Kostelci se podle ředitelky Zdenky Zelenkové teprve rozhodne.

„V současnosti tu portréty prezidenta Klause máme. Budeme se však muset ještě vzájemně domluvit, jestli v březnu rozvěsíme i Zemana. Přece jen jde o finančně náročnou záležitost, možná raději upřednostníme nákup nových školních pomůcek pro děti," připustila Zelenková.

Jedinou Deníkem oslovenou základní školou, která bude s určitostí i nadále udržovat zhruba sto padesát let starou tradici vyvěšování portrétů hlav státu ve školních třídách, tak zůstává škola sídlící v ulici Jaroslava Seiferta přímo v Mělníku. Přiznal to její ředitel Milan Němec. „Jsme tradiční škola, nedávno jsme oslavili 135 let od našeho založení. Portréty prezidentů jsme tady vždycky měli a hodláme tuto tradici dodržovat i nadále. Myslím, že je správné, aby žáci viděli a vnímali, kdo byl za prezidenta zvolen. Ať se spolu s učiteli zamýšlejí nad jeho kroky, zaujímají k tomu vlastní stanovisko a diskutují o tom ve třídách," uvedl Milan Němec.