Posedět u dobrého jídla a pití u dlouhého stolu v centru města mohou místní i návštěvníci Mělníka v sobotu 15. června od 18 hodin. „Lidé si mohou přinést občerstvení z domova nebo si nakoupit u místních podnikatelů," uvedla Zuzana Beníšková, vedoucí mělnického oddělení kultury.

| Video: Youtube

Akce má podle ní lidi stmelit. „Program nebude nijak organizován. Jde především o to, aby si všichni sedli k jednomu stolu, jak už název napovídá, a zahráli si třeba šachy. Ani hudební doprovod nebude organizovaný, lidé si mohou přinést hudební nástroje a zazpívat si například u kytary," upřesnila Beníšková, která se podílí na pořádání akce.

Místem sobotního setkání bude lokalita Na Vyhlídce. „Uvidíme, jaká bude účast, a podle toho bychom stoly vedli do Svatováclavské ulice," nastínil hlavní organizátor.

V případě, že se novinka v městě nad soutokem vydaří, může se stát tradicí. Akce startuje v sobotu v 18 hodin a potrvá neomezenou dobu. „Dokud nás to všechny bude bavit," dodala Beníšková.

Kromě města se na akci podílejí také místní společenští aktéři, například Oskarpodcast. „Chtěli jsme důstojně vyplnit termín úspěšné Jizerské 50, která už se nekoná. Cílem bylo také zapojení místních společenských aktérů. Našim úkolem je do akce zapojit další lidi, například naše fanoušky nebo hosty, kteří podcastem prošli," vysvětlil Oskar Blažek, který je moderátorem podcastu.

Spolupráce s autorem myšlenky sednout si ke stolu s bílým ubrusem v centru města začala už loni instalací poesiomatu u Základní umělecké školy Mělník. „Každé místo má svou historii, svého ducha a nezaměnitelné kouzlo. Poesiomat je pak takovým posilovačem genia loci,” říká zakladatel projektu a kulturní aktivista Ondřej Kobza.