Jde o § 357 trestního zákoníku, který má čtyři odstavce. Ty v závislosti na závažnosti skutku nabízejí různé trestní sazby; maximum je odnětí svobody až na osm let. V daném případě se uplatnil druhý odstavec stanovující výměru trestu od šesti měsíců po tři roky (z čehož zároveň plyne, že u soudu může v případě uznání viny padnout i podmínka); druhý odstavec hovoří o znepokojování veřejnosti nepravdivou zprávou zaměřenou mimo jiné proti orgánu veřejné moci. Současně je z obvinění zřejmé, že s bombovým telefonátem nebyly spojeny vážnější následky či škody – v takovém případě by se uplatnila přísnější kvalifikace.

Mělničtí policisté podezřelého zadrželi uprostřed noci na středu 16. února. Dopaden byl v souvislosti s anonymním telefonátem týkajícím se aktuálního jednání poslanců, jejichž zasedání se tehdy protahovalo přes noc. „V úterý v půl jedenácté večer přijali policisté na linku 158 oznámení od neznámého volajícího, který sdělil, že se v Poslanecké sněmovně nachází bomba – a poté zavěsil,“ shrnul skutek Truxa. S tím, že policie okamžitě rozjela opatření nejen směřující k vypátrání volajícího, ale také k zajištění bezpečnosti lidí přítomných v parlamentním komplexu. Jednání poslanců to však nijak neovlivnilo.

Podezřelého policisté zadrželi necelé dvě hodiny po oznámení. Když s ním sepsali jeho výpověď, byl po dohodě s okresním státním zástupcem propuštěn na svobodu.