Důchodkyně Helena Semeráková uléhala na dárcovské lůžko už po padesáté čtvrté. Je pravidelným dárcem krve. Rozhodně sem ale nepřišla naposledy.
Mělnický červený kříž dělá všechno proto, aby na odběrová místa přicházeli další a další dobrovolníci. Poslední akce, kterou se snažili oslovit zejména policisty a hasiče, byla vyhlášena před měsícem a skončila teprve včera. Do čtyř odběrových míst nakonec přišlo celkem 29 dárců: 17 policistů, z nichž dva přišli poprvé, a 12 hasičů. „ Jsme rádi za každého nového dárce, proto se domnívám, že byla akce úspěšná,“ zhodnotila výsledky Helena Kostomlatská z mělnického červeného kříže.

Nemocnice mělnického regionu nemají s nedostatkem krve problémy. Krevní sklady se preventivně dopředu předzásobují: „Pokud dochází některá krevní skupina, přizváváme k odběrům dárce chybějící krevní skupiny,“ vysvětlila Helena Kostomlatská.

Vůbec nejčastěji jsou ale zváni dárci krevní skupiny 0 Rh negativní, protože ta jako jediná může být dána univerzálně všem příjemcům. Celkově více chodí muži, protože ženy mají pauzu kvůli porodům.

Darovat krev může každý zdravý člověk, který je ve věkovém rozmezí od osmnácti do šedesáti pěti let. „Průměrný věk nemáme spočítaný, ale mezi dárci jsou zastoupené všechny věkové skupiny,“ dodala k věku mělnických dárců Kostomlatská. Obecně platí podmínka, že budoucí dárce neprodělal některá onemocnění, jako jsou například žloutenka, syfilis nebo infekční onemocnění přenášené krví. Napoprvé se odebírá 400 ml krve a potom při dalších odběrech ještě o 50 ml více.

V bývalém mělnickém okrese jsou čtyři odběrová místa: na poliklinice v Mělníku, v Kralupech nad Vltavou, v Urxově ulici v Neratovicích a ve mšenském zdravotním středisku. Transfuzní oddělení je pak v Mladé Boleslavi.

Dárcům jsou jako výraz poděkování nabízeny určité výhody od zdravotních pojiťoven, od zaměstnavatelů, je možné uplatnit i určité daňové výhody.