Pozval je tam Roman Novák, který pro ně ve Lhotce u Mělníka už poosmé pořádá festival Lhotkafest.

Letos se Lhotkafestu koná už poosmé. Vzpomenete si ještě na první ročníky?
Samozřejmě, třeba na to, kde se odehrával program. Na malém zděném pódiu,které je tam stále a využíváme ho jako zázemí pro pořadatele a šatnu pro muzikanty. Nebo na to, jak jsme sami zajišťovali občerstvení a na mnoho problémů s tím spojených. Ale také na skvělou a od té doby možná neopakovatelnou atmosféru při vystoupení Vladimíra Mišíka, Krausbery a dalších. Návštěvnost na prvním ročníku byla neočekávaná, přišlo 650 lidí.

Pak přišly změny.
Po třech letech jsme chtěli posunout akci dál . Velké kvalitní pódium a odpovídající ozvučení a světla. Po problémech s občerstvením nastoupila cateringová firma, kterou budeme mít i na letošním festivalu.Změnilo se toho dost, ale tím taky neúměrně stouply naklady. Od prvního ročníku několikanásobně. A s novým starostou přišla také velká podpora obce.

Co bylo prvním impulsem pořádat rockový festival?
Asi to, že taková akce tu v okolí nebyla. Zkusil jsem první a byla vydařená. V mém okolí se ozývalo, ať pokračujeme - a jsme u osmého ročníku.

Proč zrovna ve Lhotce?
Ve Lhotce jsem před tím udělal sem tam vystoupení nějaké kapely, ale to není hlavní důvod. Tak jako dnes i dříve naráželo mnoho pořadatelů na problém nočního hluku. To se v našem případě neděje a občané Lhotky jsou velmi tolerantní.Máme povolení do čtyř hodin ráno.

Převážně holčičí kapela Gaia Mesiah bude na Lhotkestu už podruhé. Patří mezi vaše oblíbené, nebo si ji žádají návštěvníci?
Návštěvníci si ji žádají asi tři roky. Před dvěma lety bylo vystoupení domluveno, ale krátce před konáním festivalu zrušeno z důvodu odchodu zpěvačky. Letos je smlouva podepsána, tak snad všechno klapne.

Kterou ze sedmi letošních kapel by si posluchači rozhodně neměli nechat ujít?
Těžko radit, každý má svou oblíbenou. Hlavním tahákem je určitě Katapult v nové omlazené sestavě s původním frontmanem Oldou Říhou v novém tour Radosti života. Pak je to Gaia Mesiah slibovaná v jednom z minulých ročníků. Morčata na útěku je jakousi prvoligovou tancovačkovou kapelou s písničkami známých kapel s texty, které pobaví, ovšem nevysílatelnými v žádném rádiu ani po desáté hodině.V odpoledním programu najdete sverazného písničkáře Nikola Brasko,trocha punku kapely Cirguz, řízného rocku San Pedro a lidovku s rockovou razancí v originálním oblečení Navostro - opravdu navostro.

Kolik se do areálu ve Lhotce vejde lidí?
To by mě taky zajímalo. Na jednom z ročníků byla návštěvnost jedenáct set lidí a zdálo se dost plno. Areálu se sice říká hřiště, ale ne v klasických rozměrech. Možná odhaduji kapacitu na dva tisíce ? Bylo by příjemné to vyzkoušet, zvlášt pro muzikanty, když vědí, že hrají pro lidi.

Jak to bude s parkováním a stanováním?
Parkování je všude na veřejných prostranstvích, silnicích… Není to ideální, ale bohužel zde není prostor na zvláštní parkoviště. Se stanováním je to podobné. V minulosti ale nebyl zvláštní zájem.Většina návštěvníků odjíždí po skončení, až na pár vytrvalců, kteří jedou prvním ranním vlakem. Zastávka je asi ttři sta metrů od vstupu do areálu. Na Lhotkafest přijíždějí lidé auty a vlakem, letos bude poprvé fungovat také kyvadlová doprava minibusy kokořínský SOK z Mělníka do Lhotky po skončení i zpět. Informace o odjezdech minibusů a vlaku najdete na www.lhotkafest.cz

Kdybyste mohl uspořádat festival a neohlížet se přitom na peníze, jaké kapely by tam nesměly chybět?
To je krásný sen, neohlížet se na finanční stránku. Bylo by toho hodně, ze zahraničních určitě AC/DC a z domácích? Hodně kapel, některé už na Lhotkafestu hrály, tak nebudu jmenovat.

Jste před festivalem nervózní?
Nervozita nastoupí tak měsíc před akcí. Nejvíc asi kvůli počasí a nedostatku financí, kterých je letos nejmíň. Jakmile ale začne první kapela, nervozita opadne. Úplně mizí až po skončení, když vše dobře dopadne.

Co chystáte na příští ročník?
Je moc brzo plánovat na příští ro . Nějaké nápady už sice jsou, ale ty si nechám pro sebe. Třeba můžou návśtěvníci navrhnout nějakou kapelu.

FESTIVALY NA MĚLNICKU
Festivalová sezona na Mělnicku zatím čeká na svou největší prázdninovou akci. Na Lhotkafestu, který se ve Lhotce u Mělníka odehraje 7. srpna, čekají návštěvníky například kapely Katapult, Gaia Mesiah nebo Morčata na útěku.
Dalším festivalem, na který se rockeři z Mělnicka těšili, měla být v polovině srpna už tradiční Okoř. Pořadatelka Hana Petřinová a majitel pozemků se ale neshodli na ceně za pronájem, a skočilo to zrušením akce.
Místních festivalů sice není mnoho a bývají krátké, některé z nich však mají už téměř desetiletou historii a tomu odpovídající návštěvnost.
Festivalová sezona začala už na jaře neratovickým Beltaine Festem, pokračovala vystoupením dívčích hudebních skupin na květnovém Girlswars v Mělníku. Na sklonku června následoval Zelenej zákal u řeky v Kralupech nad Vltavou. V regionu je raritou, vstup je tam totiž zdarma. Hrály tam například skupiny Cocotte Minute, No Heroes nebo Syndrom.
Ve stejném dni byl v Mělníku SOS-fest, na kterém se jako každý rok vybíraly peníze na charitativní účely. Výtěžek tentokrát dostalo rodinné centrum Kašpárek. Největším tahákem SOS-festu byla pražská skupina Ozzy Osbourne revival.
Nedaleko za hranicemi okresu se 28. srpna bude konat první ročník rockového Řípfestu, kde má zahájit své evropské turné s novým albem Scream skutečný Ozzy Osbourne. Pod Řípem se představí například i skupiny Korn a Nazareth nebo Ken Hensley.