„Lidé sem chodí a snad jsou spokojení. Vítají například, že mám otevřeno i v sobotu,“ říká podnikatelka z Vysoké Libně a připomíná, že si lidé za pár měsíců už zvykli, že se pošta přestěhovala z Mělnického Vtelna do sousední vesnice.

Jedním z nedostatků projektu pošt Partner je podle zkušeností z jiných vesnic v Česku personální zajištění. Problémy nastávají ve chvíli, kdy provozovatel onemocní nebo chce jet na dovolenou. Jitka Mžiková z Vysoké Libně to ale neřeší. Nemusí. Dovolenou si už řadu let nevybírá, a kdyby přišla nemoc, má zajištěné zastoupení.

Spolupráci s Českou poštou chválí. Po třídenním základním školení jí byla první měsíc denně na místě k dispozici pracovnice pošty. „Mojí výhodou v začátcích bylo i to, že jsem původní profesí analytik informačních systémů, takže zvládnutí systému mi nedělalo potíže,“ vysvětluje Jitka Mžiková a dodává, že záleží i na tom, zda dokáže provozovatel využít pomoc, kterou má k dispozici, ví, kam zavolat a na co se zeptat.

Obec má s poštou Partner dobré zkušenosti. „Služby v režii pošty Partner jsou zcela v pořádku,“ potvrzuje starostka Mělnického Vtelna Martina Karbanová.

Pobočku České pošty nemá ani Dřínov, už sedmý rok je tam však v provozu výdejní místo. Pro lidi ze Dřínova a sousedního Újezdce to znamená, že nemusí pro listovní nebo balíkové zásilky cestovat na vzdálenou poštu v Úžicích, ale mohou si je vyzvednout na dřínovském obecním úřadu.

„Když pošťačky nezastihnou adresáta doma, uloží zásilku u nás na úřadě a lidé si ji můžou vyzvednout v úředních hodinách a nemusí nikam dojíždět. Jsme s tím spokojeni,“ vysvětluje starostka Dřínova Jitka Bocková. Výdejní místo může využít skoro pět set obyvatel Dřínova a dalších sto lidí z Újezdce.

Dřínov ovšem stojí o další rozšíření poštovních služeb a uvítal by zapojení do projektu pošta Partner. „Záleží na České poště, zda na náš návrh přistoupí, my jsme připraveni“ říká starostka Bocková.

Česká pošta převedla za uplynulý rok na smluvní partnery skoro sto padesát provozoven, k začátku letošních prázdnin pak dalších osm. Jedna z nich vznikla také v Miskovicích na Kutnohorsku, kde jsou teď z celkového počtu 365 pošt Partner čtyři.

V Miskovicích, Úmoníně, Křeseticích a Horušicích provozují pošty samy obce. Přestože starostové považují projekt vesměs za dobrou myšlenku, poukazují zároveň i na řadu nedostatků. „Hlavním důvodem zřízení pošty Partner v naší obci bylo to, že ze strany České pošty stejně hrozilo, že k podobnému kroku dříve nebo později dojde. Česká pošta však byla ochotná přenechat provozování pošty prakticky komukoli,“ popisuje starosta Miskovic Marek Holinka s odkazem na skutečnost, že podle konceptu projektu může poštu v obci provozovat buď radnice nebo podnikatel v rámci své provozovny.

To, že by Česká pošta zavírala své pobočky v obcích, ale mluvčí České pošty Matyáš Vitík odmítá. „Česká pošta nebude zavírat své pobočky,“ říká Vitík s vysvětlením, že pošta má povinnost zajistit v dané lokalitě poštovní služby, a lidé se tedy nemusí obávat, že by v jejich obci provozovna poskytující poštovní služby zanikla.

Pošta Partner je plnohodnotnou alternativou pošty. Rozdíl spočívá v tom, že je provozována třetí osobou, nikoli Českou poštou. Poskytované základní služby jsou shodné, například příjem a výdej listovních a balíkových zásilek, příjem a výplata poštovních poukázek, vybrané bankovní služby, výplata důchodů, SIPO, prodej poštovních cenin a zboží, prodej kolkových známek a další služby, jako je například on-line dobíjení předplacených SIM karet, prodej dálničních známek, denního tisku nebo losů.