Pamlsková vyhláška, na jejímž základě museli provozovatelé bufetů a kiosků na základních školách od začátku letošního roku upravit sortiment nabízených potravin, je podle kralupské poradkyně pro výživu Jiřiny Mačkové krokem správným směrem. Není ale bez chyby.

„Školní stravování je zdravější než dříve a pamlsková vyhláška napomohla tomu, že i bufety jsou zdravější. Na druhou stranu ta omezení jsou strašně přísná, máloco vyhlášce odpovídá, zejména pokud jde o nejrůznější pomazánky nebo obložené pečivo," upozorňuje poradkyně a dodává, že jedním z negativních dopadů nové vyhlášky je to, že některé školy bufety raději úplně zrušily. „To ale také není správné. Očekávali jsme určitá pravidla, ale ne až takto důsledná. Jde o opravdu tvrdý příkaz," vysvětluje.

Samotná pamlsková vyhláška navíc podle ní velký problém dnešní doby, kterým je nadváha a obezita u dětí nevyřeší. Jde totiž pouze o jednu malou změnu, byť pozitivní.

„Je nutné tento problém řešit komplexně. Spojit zdravé stravování ve škole s podporou zdravého stravování v rodině. A třeba přidat i další hodinu tělocviku, o které se ostatně už dlouho mluví," připomíná Jiřina Mačková, k níž se děti s nadváhou nejčastěji dostávají až ve chvíli, kdy mají zdravotní potíže. „Přicházejí sem rodiče s dětmi, které už mají nějaké problémy. Obvykle na nadváhu nebo dokonce obezitu dítěte přijdou až pediatři na základě grafů, které zohledňují věk, váhu a výšku dítěte. Rodiče totiž své dítě vidí jinýma očima," poznamenává.

Nejhorším stravovacím návykem je podle kralupské poradkyně na výživu konzumace sladkých limonád, které jsou doslova energetickou bombou. „Obsahují jednoduché cukry, navíc se do nich přidávají také různé sirupy a ochucovadla. Děti z nich získávají velké množství energie, což může způsobovat hyperaktivitu. A navíc pak ani nemají potřebu pořádně jíst, protože prostě nemají hlad," uzavírá Jiřina Mačková.