Některé školy tolerují využití telefonů například během vyučování v rámci učitelem stanovených aktivit, jinde platí striktní zákaz. Shoda však panuje na tom, že školy dětem omezují volný přístup na internet.

Třeba na ZŠ Jaroslava Seiferta mají děti mobilní telefony i během vyučování u sebe. „Mohou je však použít pouze na pokyn učitele,“ předeslala Michaela Vacková, ředitelka mělnické ZŠ Jaroslava Seiferta.

Škola podle ní pracuje s některými vzdělávacími programy, kde žáci telefony potřebují. „Pochopitelně však nesmí řešit osobní věci. Stránky typu facebook máme blokované. O přestávkách telefony nezakazujeme, ale spíše se snažíme, aby děti komunikovaly mezi sebou,“ doplnila ředitelka.

Podobný režim je v otázce mobilních telefonů nastavený také na ZŠ Ing. M. Plesingera – Božinova v Neratovicích. „O přestávkách je manipulace s mobilními telefony povolená. Školní wi-fi dětem ale není přístupná, takže je používají spíše na hry,“ sdělil tamní ředitel Jaroslav Kužel.

Zákaz během vyučování

Během vyučovaní pak platí zákaz používání telefonů. „Pokud tedy vyučující neřekne, že je během hodiny na nějakou aktivitu potřebují,“ doplnil ředitel.

Na ZŠ Kralupy nad Vltavou, Komenského náměstí panuje v tomto směru přísnější režim. Žáci musí mobil před zahájením vyučování vypnout. Výjimku tvoří pouze ojedinělé případy, kdy je s dovolením učitele povolena například kalkulačka.

Přístup škol k telefonům se obecně shoduje i s postojem psychoterapeutky Kamily Kudlvasrové. Ta volné používání telefonů o vyučování nevidí jako dobrý nápad. „Co se týče přestávek, tak záleží na tom, jaký je ten kolektiv. Pokud se tam objevuje kyberšikana, tak je zákaz na místě,“ podotkla psychoterapeutka. Pokud jsou ale vztahy v kolektivu nastavené zdravě, tak by prý mobilní telefony o přestávkách problém nemusely být. „Obecně si ale myslím, že v rámci mentálního odpočinku je lepší trávit volný čas ve škole jinými aktivitami,“ zdůraznila odbornice.