V rukách má právě strunovou sekačku. Spolu s kamarádem Jaroslavem Petrem, který se blíží s motorovou pilou, pracují v místech, která před šesti týdny zasáhla povodeň.

„Sekáme, řežeme, opravujeme, natíráme…" shodují se oba muži, kteří dokonce dříve pracovali ve stejné firmě. O práci přišli skoro před rokem. Od té doby marně shánějí nová místa.

„Ve firmě jsem dělal sedmnáct let," vypráví Josef Rambousek. „Pak ale přišla krize, bylo málo zakázek a došlo ke krachu," vrací se zámečník a svářeč do doby, kdy dostal výpověď.

Podle Jaroslava Petra, který je rovněž zámečník, se sem tam najdou firmy, které hledají lidi s jejich zkušenostmi. Práce pro ně ale mají málo. „Mají zakázku třeba na dva tři týdny a pak zase na tři měsíce nic," vysvětluje.

V Tuhani mají po povodni jistou práci alespoň na tři měsíce. „Samozřejmě jsme rádi, že máme co dělat, především jde ale o to, že pomůžeme právě v naší vesnici," shodují se.

Jaroslav Petr s velkou vodou naštěstí přímou zkušenosti nemá. Josefu Rambouskovi ale před jedenácti lety vzala dům. „Přišli jsme tehdy o všechno," vzpomíná a hned s úlevou říká, že tentokrát povodeň jeho dům minula.

Tuhaň patří mezi obce, které se obrátily na úřad práce s žádostí o pomoc lidí z evidence uchazečů o zaměstnání v rámci veřejně prospěšných prací.

Další jsou například Kly. Podle starostky Alice Semiánové mají sezonní pracovníky z řad nezaměstnaných každý rok. Ke čtyřem letošním po povodni získali ještě dalších pět.

„S dalšími posilami zatím nepočítáme, kdyby bylo deštivé počasí, těžko bychom pro ně hledali práci," vysvětluje starostka Semiánová a připomíná, že nezaměstnaní v posledních dnech například odklízejí naplaveniny na polích. Už prý naplnili několik kontejnerů a pokračovat mají ještě nejméně týden.
„Veřejně prospěšné práce jsou pro obec velkou pomocí, šetří naši kasu. Neměli bychom peníze na to, uklízet všechno po povodni na své náklady," dodává starostka.


OTÁZKA PRO
Zdeňka Studeného, ředitele Úřadu práce v Mělníku
Přispěly letošní povodně ke snížení nezaměstnanosti?
Přímo určitě ne, ale v určitém smyslu povodně nezaměstnanost mírně pozitivně ovlivnily. Jsou zřizována nová místa na veřejně prospěšné práce, kam jsou umisťováni uchazeči o zaměstnání. Ta místa jsou dotována z prostředků aktivní politiky zaměstnanosti úřadu práce. Na území, které pod nás spadá, jde o několik desítek pracovních příležitostí.