Například v Zálezlicích, které byly nejvíce postiženým místem v České republice už v roce 2002, se voda přelila přes tehdy ještě nedostavěnou hráz. "Byl rozestavěný val, takže bohužel voda přetekla," upřesnil starosta obce Jiří Čížek s tím, že vody bylo i tak o 1,2 metru méně než v roce 2002. "V naší obci to nedala jedna chalupa, která byla poničená už od předchozích povodní, a tak se ji rozhodl majitel po téhle katastrofě zbourat," zavzpomínal Čížek.

U příležitosti smutného výročí zavzpomínal na záplavy také Martin Exner, bývalý starosta Nové Vsi. "Pohled z okna na naší zahradu a pár dalších fotek. Kolem domu dokola voda, přízemí bylo zaplavené. Stihli jsme se syny vše z přízemí vystěhovat. A pak jsme se jen bezmocně dívali, jak se valí voda k domu a do něj," popsal Exner.

Zálezlice po povodni v roce 2002.
Povodně 2002 v Zálezlicích: Vypadalo to děsivě, jako po válce, vzpomíná starosta

Velká voda se dotkla i Kralup nad Vltavou. Tehdejší starosta Petr Holeček má v hlavě nejhorší situaci ze 3. června. "Asi nejhorší chvílí pro mne bylo vyhlásit evakuaci sídliště U Cukrovaru ve 3.30 hodin ráno 3. června. Voda se totiž již valila přes most Na Františku, Zákolanský potok zaplavil podjezd pod tratí a hrozilo, že voda stoupne i do podjezdu v Lobči," popsal.

Obyvatelé města na soutoku si v době povodní pamatují tehdejšího starostu Ctirada Mikeše, jak stojí na protipovodňové hrázi. "Mělník měl štěstí a já se nebál jít proti právním předpisům. Voda tehdy vystoupala až po okraj hráze. Měli jsme štěstí, že hráz vydržela i přesto, že voda vyšplhala na 9,36 metru a hráz měla 9,16 metru, navíc protékala, protože nebyla zpevněna. Kdyby se to protrhlo, tak mě asi zavřou," řekl dnes už s úsměvem bývalý starosta s tím, že měl kolem sebe skvělé kolegy, kteří věřili, že vše dobře dopadne.

Povodně v Hoříně v roce 2013

V Mělníku začala prosakovat protipovodňová hráz

Povodně v Zálezlicích

Zatopená sportoviště na Mělnicku

Záplavy v Kralupech nad Vltavou

Povodně na Mělnicku 2013