Lidé v hmotné nouzi, kteří dostávají sociální dávky, si mohou příspěvek od státu zvýšit prací ve veřejné službě. Obce, které ji zřizují, o ně však příliš nestojí.
Veřejná služba je pracovní pomocí v obcích a různých organizacích. Uchazečům ji zprostředkují odbory sociálních věcí a zdravotnictví. Míst, která jim mohou nabídnout, je ale málo.
Projekt komplikuje právě nechuť obcí veřejnou službu zřizovat. Přestože pro ně neznamená žádné náklady, málokde ji využívají.
Ivana Paloušková z mělnického odboru sociálních věcí a zdravotnictví, která se stará právě o pomoc v hmotné nouzi, odhaduje počet lidí, aktivně zapojených do projektu, asi na padesát. „Máme své svěřence v technických službách, ve školkách, azylových domech nebo v centru seniorů,“ říká Paloušková a doplnila, že mnoho dalších zájemců zatím marně čeká na svou příležitost. Místa ve veřejné službě pro ně nejsou.
„Obce veřejnou službu zřizovat nechtějí, a tak si někteří naši klienti dokonce hledají práci sami, protože jim nic jiného nezbývá,“ poznamenala Paloušková.
Dalším velkým problémem je stoupající nezaměstnanost. Oproti loňským letům se v hmotné nouzi ocitají i lidé, kteří by rádi pracovali, ale protože jejich věk překročil padesátku, zaměstnavatelé už o ně nemají zájem. „Jsou nám pak za tuto práci vděční a cítí se pro někoho potřební a důležití,“ dodala Paloušková.
