Podle Vladimíry Šizlingové z Krajské hospodářské komory bude na akci nabízet pracovní uplatnění přibližně pětadvacet firem převážně z Mělnicka. „Představí se ale i firmy z Prahy – východ, Kladna. Společností bude o něco více než v minulém roce,“ slibuje zástupkyně pořadatelské organizace.

I když nezaměstnanost jen na Mělnicku v posledních měsících lehce klesá, i tak bylo v únoru evidováno na úřadu práce přes tři tisícovky uchazečů. Přičemž volných pracovních pozic nabízel mělnický úřad práce přesně 2103. Nezaměstnanost tak v našem regionu klesla na rovné čtyři procenta. Vyšší podíl lidí bez práce hlásí ve Středočeském kraji například na Nymbursku, Kolínsku, Příbramsku nebo Kladensku.

Na jedno volné pracovní místo připadají na Mělnicku necelí dva uchazeči. Pracovních příležitostí je v regionu hodně, nabídka s poptávkou se ale příliš neshodují. „Jsem vyučená cukrářka a úřad práce pro mě zatím žádné vhodné pracovní místo nenašel. Nechci sedět za kasou někde v supermarketu,“ tvrdí Sandra Urbanová z Mělníka, která patří mezi 1700 žen, které jsou evidovány jako uchazečky o zaměstnání.

Nezaměstnanost ve Středočeském kraji je tradičně pod celostátním průměrem. Ten aktuálně dosahuje 3,75 procenta – tedy o 0,61 procenta více. Jednoznačně nejnižší míru nezaměstnanosti si v celorepublikovém srovnání drží sousední Praha. 

Její pracovní příležitosti mají silný vliv i na střední Čechy.

Přesná čísla, kolik lidí našlo zaměstnání v loňském roce díky mělnické burze práce, nejsou k dispozici. „Rozhodně několik lidí práci vždy na akci najde, popřípadě se domluví na brigádě,“ uvádí Vladimíra Šizlingová s tím, že na burze pro zájemce proběhne předběžný personální pohovor, mohou se se společností domluvit přímo na schůzce ve firmě, popřípadě rovnou na nástupu do zaměstnání. Někteří zájemci o práci si ale jen vyberou kontakty a ozvou se až po zvážení nabídek, možnosti jsou různé,“ vysvětluje Šizlingová.

Mezi loňskými zájemci o místo byl i Jakub Dušánek z Mělníka. Řadu měsíců pátral po pracovní pozici, která by odpovídala jeho vysokoškolskému vzdělání. „Vystudoval jsem politologii, ale dlouhodobě se mi nedaří najít uplatnění v oboru. Dočasně proto zkouším nějaké dělnické profese, abych to období překlenul, a mezitím se snažím hledat adekvátní práci,“ vylíčil zájemce o zaměstnání, který  uspořádání burzy práce před rokem uvítal. Nakonec se mu i díky této akci podařilo získat skutečně dobře placené místo. 

Úřad práce evidoval na Mělnicku v únoru 2018 3097 uchazečů
Z toho bylo 1700 žen
Volných pracovních míst bylo 2103
Počet uchazečů na jednu volnou pracovní pozici bylo 1,5
Podíl nezaměstnaných osob tak činí 4 procenta