VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praxi ve švýcarském zahradnictví si Petra Zdanovcová užila

Mělnicko - Švýcarsko Petru i její spolužáky mile překvapilo. Zjistila tam, jak velký rozdíl ji od Česka v některých aspektech dělí.

15.5.2014
SDÍLEJ:

Petra Zdanovcová strávila tříměsíční praxi ve Švýcarsku.Foto: Deník/Jiří Říha

Na tři měsíce strávené ve Švýcarsku vzpomíná ráda. Studentka třetího ročníku vyšší odborné školy České zahradnické akademie v Mělníku Petra Zdanovcová se v rámci studentského programu Evropské unie Erasmus vypravila na praxi do zahradnického centra společnosti Hauenstein ve švýcarském Rafzu. Společně se spolužáky Jiřím Špačkem a Adélou Gregorovou tam strávila celé loňské jaro.

„Tři měsíce jsme pracovali v sekci trvalek, kde jsme například čistili rostliny připravené k expedici, hrnkovali jsme do hrnků větších rozměrů, pak jsme pracovali na hrnkovacím stroji, pleli jsme i množili rostliny," popsala činnosti, které na trojici mělnických studentů v rozsáhlém zahradnictví čekala.

Na práci si ovšem žádný z nich nenaříkal. Všichni se totiž na praxi v zahraničí těšili. „Pracovali jsme vždycky od sedmi do půl šesté, pak jsme se jen osprchovali, najedli a vyrazili ven. Mohli jsme si půjčit kola, takže jsme z jejich sedel poznávali okolí. A vlakem jsme si zajeli i do Curychu nebo na Rýnské vodopády," vzpomíná na loňské zážitky dvaadvacetiletá studentka.

Budoucí zahradní architekti, kteří budou letos skládat absolutorium, byli ubytovaní v malebném domku přímo v areálu firmy, hned naproti jejímu majitelovi.

Skvělí kolegové

„Než jsme do Švýcarska vyrazili, hodně jsem se bála odborné angličtiny, ale nakonec to bylo úplně bez problémů. Lidé jsou tam opravdu velice příjemní. Když jsme třeba něčemu nerozuměli, všechno nám ukázali," chválí přístup švýcarských kolegů Petra Zdanovcová, která vystudovala nejprve pražskou obchodní akademii, a pak se vydala na dráhu krajinářky. Baví ji totiž malovat, což ji právě na navrhování zahrad a parků lákalo. A navíc miluje přírodu.

Žádné ostnaté ploty

Švýcarsko Petru i její spolužáky mile překvapilo. Zjistila tam, jak velký rozdíl ji od Česka v některých aspektech dělí. „Švýcarsko je krásná země, kde není téměř žádná kriminalita. Za tři měsíce jsme se ani jednou nezamkli. A zahradnictví není vůbec oplocené, nikde nejsou kamery. Projíždějí tam lidé na kolech, s pejsky tam chodí na procházku. Nikdo si přitom nedovolí něco vzít," popisuje rodačka z Prahy systém, který by u nás zřejmě dlouho neobstál.

A značného rozdílu si všimla i v přístupu tamních lidí k práci. „U nás každý kouká otráveně na hodinky, každou chvíli by si chtěl dát přestávku na cigaretu. V Rafzu jsem nic podobného nezaregistrovala."

Přesní jako hodinky

Pochopila také rčení, podle něhož je něco přesné jako švýcarské hodinky. „Švýcaři si opravdu potrpí na dochvilnost. Je lepší tam chodit všude raději dříve," dodává praktikantka, kterou si u Hauensteinů rychle oblíbili. Dokonce jí nabídli, že se může kdykoli zase vrátit, kdyby se rozhodla pracovat v zahraničí. „Nevylučuji to. Současně se ale hlásím na Českou zemědělskou univerzitu v Praze na obor zahradní a krajinářská tvorba. Každému, kdo má možnost vyrazit do zahraničí na praxi, bych to určitě doporučila. Je to skvělá zkušenost," připomíná studentka třetího ročníku vyšší odborné školy, která s Jiřím a Adélou navštívila i zoologickou zahradu v Curychu. Ta ji ovšem zase až tak nenadchla. „Naše zoo v pražské Tróji je o hodně hezčí," chválí usměvavá slečna.

Petře Zdanovcové je 22 let, pochází z Prahy, ale už dva roky žije s přítelem na Českolipsku. Po maturitě na pražské obchodní akademii se vydala na VOŠ České zahradnické akademie Mělník, kde v navrhování zahrad a parků uplatnila svou zálibu v malování. V zahradnickém oboru ji zajímají především stromy.

Autor: Jiří Říha

15.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 15 000 Kč

Doplňovači zboží Doplňovači zboží. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - preferujeme lidi komunikativní, pilné, znalost vietnamštiny výhodou, flexibilita v rámci pracovních hodin , Kontakt: telefonicky každý den 9:00-18:00, osobní schůzka nám. Komenského 77, 277 13 Kostelec nad Labem. Pracoviště: Duy anh s.r.o., nám. Komenského, č.p. 77, 277 13 Kostelec nad Labem. Informace: Dung Bui Duy, +420 607 109 611.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 800 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12800 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: - montáž tlumičů, vibrace motorů, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem, osobní schůzka po telefonické domluvě ve Vibracousticu, telefonicky po-pá 10:00-15:00 p. Vegorenkov 776 717 673. Pracoviště: Maxtiana s.r.o. - vibracoustic, Nad Jatkami, č.p. 3562, 276 01 Mělník 1. Informace: Vegeronkov, +420 776 717 673.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 22 620 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitelé na 1. stupni základních škol. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22620 kč, mzda max. 29500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - požadujeme kvalifikaci pro 1. stupeň ZŠ - titul Mgr., minimálně 5 let praxi, trestní bezúhonnost, flexibilitu, řidičský průkaz sk.B, Nabízíme: příspěvek na stravu, vitamíny 1x ročně, 1x za 2 roky zdrav. obuv, 3x za rok pracovní večeře, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola hostín u vojkovic, okres mělník, příspěvková organizace, 277 44 Vojkovice u Kralup n.Vlt.. Informace: Iveta Rechcíglová, +420 315 792 048.

Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 18 810 Kč

Technici počítačových sítí a systémů Informatik. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - zajišťování správné funkce a chodu vymezených uživatelských úseků informační a komunikační infrastruktury, informačních systémů, aplikací pro koncové uživatele, sítí databází apod. Zejména v těchto oblastech: , - uživatelská podpora pracovních stanic s OS Windows a Windows serverem, včetně tiskáren a dalších připojených zařízení podpora a správa aplikací klient/server a správa aplikací v prostředí MS Office, Exchange Server, MSSQL, Oracle. Podpora a správa pracovních stanic a aplikací tenkých klientů v prostředí VMWare, VMWare vSphere. Podpora a správa GIS aplikací v prostředí GeostoreV6,Marushka. Podpora provozu a správa Windows serverů v prostředí VMWare vSphere. Podpora a správa provozu aktivních prvků - switch, router(CISCO,HP) v síti LAN. Správa databází MS SQL a Oracle. Správa uživatelů v prostředí Windows Active Directory. Organizace a správa zálohování v prostředí programu Veeam., Předpoklady pro vznik pracovního poměru:, - fyzická osoba, která je státním občanem ČR, popřípadě fyzická osoba, která je cizím státním občanem a má v ČR trvalý pobyt a dosáhla věku 18 let,, - bezúhonnost, způsobilost k právním úkonům, Požadujeme: vzdělání VŠ bakalářské nebo vyšší odborné se zaměřením na obor informatika,prokazatelný zájem o danou problematiku včetně znalosti daných oblastí; samostatnost, pečlivost,spolehlivost, dobré komunikační a organizační schopnosti, , Výhodou: praxe v oboru, další znalosti k dané činnosti, praxe v oblasti technologií a správ GIS, praxe v prostředí VMWare, PŘIHLÁŠKA MUSÍ OBSAHOVAT:, -přesné označení výběrového řízení, jméno, příjmení a titul uchazeče; datum a místo narození uchazeče; statní příslušnost; místo trvalého pobytu uchazeče; číslo občanského průkazu; datum a podpis uchazeče, K PŘIHLÁŠCE SE PŘIPOJÍ TYTO DOKLADY:, - strukturovaný životopis, motivační dopis, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřená kopie o nejvyšším dosaženém vzdělání, TERMÍN DORUČENÍ PŘIHLÁŠKY: 15.5.2018 do 10:00hod. na Městský úřad Mělník, personální a mzdové oddělení, nám. Míru 1, 276 01 Mělník, bližší informace na tel.:315 635 430,431. Pracoviště: Město mělník, náměstí Míru, č.p. 1, 276 01 Mělník 1. Informace: Oddělení personální a mzdové, +420 315 635 430;431.


Neratovice - Libiš, derby

ČFL se vzdaluje, Neratovice znovu prohrály

Protesty v Nymburce při jednání sjezdu komunistů a maškarní průvod.
133

Proti Zemanovi a komunistům protestovaly stovky lidí

Velké dějiny i jejich podpis v regionu. To nabízí kladenská výstava

Střední Čechy - Originální kolekci připomínající působení legionářů v období první světové války dokázalo nabídnout zájemcům o historii naší moderní státnosti Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, které ve čtvrtek přivítalo první návštěvníky rozsáhlé výstavy nazvané Než vznikla republika. 

V kauze policejních nákupů si svědci pochybení nevšimli

Střední Čechy - Jakékoli čachry kolem veřejných zakázek nezaznamenal, stejně jako to, že by se koncem roku nakupovaly zbytečnosti jenom proto, aby se podařilo utratit všechny peníze, které jsou k dispozici. To ve čtvrtek u Městského soudu v Praze řekl zástupce vedoucího odboru správy majetku středočeské policie Miroslav Šťovíček.

V rámci výstavy železničních modelů se strhne i válečná vřava

Střední Čechy - Vlastní železniční zastávku obec Líbeznice na Praze-východ nemá; těmi nejbližšími jsou Hovorčovice, Měšice u Prahy a Zlonín. Od pátku do neděle však bude v obci jedno kolejiště téměř nalepeno na druhé – v nové sportovní hale Na Chrupavce se totiž chystá výstava železničního modelářství ve všech obvyklých rozměrech.

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT