Většinu školáků na Mělnicku čeká v pondělí, které je dnem stávky učitelů, běžný všední den. Stávkovat totiž bude jen pár místních škol.
Příčinou stávky učitelů jsou stejně jako před šesti měsíci peníze. Vláda totiž školství na letošní rok věnovala místo požadovaných tří miliard jen pět set milionů korun. „To nepokryje ani ztráty reálných příjmů učitelů způsobené inflací,“ uvedl předseda školských odborů na Mělnicku Adolf Nusl.

Navrhovaná opatření navíc podle něho počítají pouze s učiteli a další zaměstnance škol opomíjejí. „Neřeší ani snížení peněz na neinvestiční výdaje škol, například pomůcky pro děti nebo další vzdělávání učitelů,“ doplnil Nusl. Učitelé ze stávkujícíh škol proto stráví pondělí na protestním shromáždění před sídlem úřadu vlády.

Děti mají ze dne volna radost, jejich rodiči ale zmítají smíšené pocity. Zejména pro malé školáky totiž musejí sehnat hlídání a zajistit jim polední jídlo.
Také družiny a jídelny ve většině stávkujících škol na Mělnicku jsou v pondělí zavřené. Stávkují i vychovatelky a kuchařky.

Podle seznamu odborářů bylo v pátek po poledni jisté, že se ke stávce připojí čtyři členské školy, dvě mělnické a další v Hoříně a Klích.
“Rodiče nás chápou, loni nám vytýkali, že jsme nestávkovali,“ uvedla ředitelka hořínské školy a školky Jana Matoušová.

„Družina ani jídelna v provozu nebudou, rodiče o to nestáli. Většina našich dětí totiž do Mělníka dojíždí, ze čtyřiceti obcí,“ vysvětlila ředitelka mělnické speciální a praktické školy Miroslava Jalůvková. Další mělnickou školou, která zůstane v pondělí zamčená, je základní škola na Pšovce.

Kelská škola je výjimkou, zůstane tam totiž jedna z učitelek. „Přijdou mladší děti, pro které rodiče nesehnali hlídání,“ vysvětlila ředitelka školy Jana Lánská.
Podle včera dostupných informací by se ke stávce mohly připojit i některé ze škol na Mělnicku, jež nejsou členy odborů.