Nečekané historicky cenné nálezy objevili restaurátoři při opravách mělnické Pražské brány. Pod zazdívkou našli střílnu a původní schodiště. Pro laiky i odborníky jsou to ojedinělé poznatky, které jim umožňují lépe se seznámit se stavbou starou téměř šest století.

Vedoucí mělnického oddělení památkové péče Jiří Dohnal uvedl, že na střílnu narazili úplnou náhodou, ke skrytému schodišti je přivedl mělnický pamětník a známý historik František Purš. „Upozornil nás na to, že se kdysi dávno se svými studenty podílel na vyklizení schodiště, které se pak zakrylo zazdívkou. Ukázal nám, kde zazdívka je, a my jsme ji vybourali,“ vysvětlil Jiří Dohnal a dodal, že při tom restaurátoři narazili také na další neznámé prostory, které budou odborníci teprve prozkoumávat. Ty se v současné době postupně vyklízejí.

Rekonstrukce pokračují jak uvnitř věže, tak na venkovní části. Opravené budou elektroinstalace, vymění se topení a kvůli problémům s vlhkostí budou nainstalovány dva odvlhčovače. Nakonec malíři prostory brány vymalují.

V pátek 13. srpnabude po celý den průchod pod Pražskou branou výjimečně zavřený. Důvodem je tlakové čištění fasády.

I když při prvotních plánech měl vzhled Pražské brány zůstat zachovaný, nakonec přece jen ke změně dojde. Bílá fasáda, na kterou byli lidé léta zvyklí, dostane po opravách světle pískovou barvu. A to kvůli původnímu vzhledu před stoletími.

Tuto barevnou variantu doporučil Jan Žižka z Národního památkového ústavu. Ten vysvětlil, že bílou barvu použili lidé při novodobé úpravě, v minulosti ji však věž nikdy neměla.

O tom, zda si návštěvníci věže po ukončení rekonstrukce budou smět střílnu a schodiště prohlédnout, zatím není rozhodnuto. „Budeme o tom ještě jednat. Střílnu zřejmě návštěvníci uvidí, schodiště pravděpodobně zpřístupníme pouze při speciálních událostech, například při Dnech evropského kulturního dědictví,“ uvedl Dohnal.

Restaurátoři začali s opravami věže na začátku prázdnin, na konci září by měli být hotovi. Galerie a čajovna ve věži má být zavřená do konce srpna, je ale možné, že se její otevření kvůli pracím ještě oddálí.

V minulosti patřila Pražská brána k městskému opevnění. Je to pozdně gotická stavba, což dokumentuje portálek s letopočtem 1536, který se nachází na západní straně u věžních hodin.