Podle majitelky Lenky Jelínkové snad v sobotu vznikla nová tradice. „Vítání jara bychom příští rok rádi zopakovali. A po něm další a další roky,“ potvrdila Lenka Jelínková.

Zahradnictvím se už od osmi hodin ráno procházeli návštěvníci, kteří si s radostí prohlíželi krásně barevné kvetoucí petrklíče, hyacinty, narcisky a primule. Málokdo odolal, aby si alespoň nepřivoněl.

„Je to prostě nádhera, jen se podívejte! Letošní zima byla tak hrozně dlouhá a tyhle barevné kytičky nám říkají, že už je tady konečně jaro,“ řekla třiapadesátiletá Anna Kratounová, která se do Veltrus přijela podívat až z Lysé nad Labem.

Pro návštěvníky byl připraven také doprovodný program.

Hodinu po poledni předvedla své vazačské umění aranžérka Helena Zückerová, která během několika minut dokázala vytvořit hned tři netradiční vazby jarních květin.

„Mám ráda spíš netradiční materiály a barvy, proto používám při tvorbě aranží třeba pedig nebo svídu. Hezky naaranžovat můžete třeba i starý otlučený talíř nebo zavařovací sklenici“ řekla aranžérka, která původně vystudovala ekonomii.

Součástí Vítání jara byl také Jarní jarmark, kde si přišly na své hlavně děti.

Pro ty bylo ve vyhřátém skleníku připraveno zdobení velikonočních kraslic, drátkování náramků, zdobení perníčků sladkou polevou a pletení pomlázek. Starší děti si mohly vyzkoušet, jak se plete košík.

Maminky a babičky obdivovaly bylinkový koutek a tatínky velice potěšil stánek s medovinou.

I přes to, že venku pršelo a teplota vzduchu nepřesáhla deset stupňů, nebyl přerušen ani venkovní prodej. Zahradníci měli zájem hlavně o ovocné stromky a keře jahodníku.

Lada Kurcová