„Spirálkování jsem našla na internetu náhodou, naučit se to není vůbec nic těžkého,“ říká Gabriela Junášková z Domu dětí a mládeže v Kralupech nad Vltavou o ruční práci jménem Gizmo, která je v Čechách známá právě pod pojmem spirálkování.

Ke spirálkování stačí jen několik různě silných drátů, drátkovací kolotoč, ketlovací nůžky, korálky na ozdobení spirálek a pár šikovných rukou. A ty účastnícím sobotního kurzu ve spirálkování a korálkování rozhodně nechyběly.

Všechny přítomné dámy nejprve pozorně sledovaly ukázku vedoucí kurzu Gabriely Junáškové, a pak se pustily do výroby naušnic a náhrdelníků samy.

Jednou z návštěvnic kurzu byla i Zora Tůmová, která si pomocí dvou barevných bužírek a jednoho drátku vyrobila náhrdelník k letním šatům. „Na kurzy do Domu dětí a mládeže chodím už několik let. Zabavím se a vždycky si odtud odnesu něco pěkného,“ pochvaluje si kralupská obyvatelka.

Pro Gabrielu Junáškovou, která ve svém volném čase nejraději paličkuje, nebylo zvládnutí Gizmo techniky ničím náročným. „Spirálkovat jsem se naučila přímo na internetových stránkách, pak už jen stačilo v obchodě s korálky pořídit drátky, držáčky a tyčky a kurz byl na světě,“ vysvětluje milovnice ručních prací a dodává, že kdo nechce investovat do drahého technického vybavení, docela dobře si doma vystačí s obyčejnou pletací jehlicí a elektrikářskými nůžkami.

„Říkám tomu česká výroba,“ usmívá se Gabriela Junášková, která pořádá kurzy zaměřené na ruční práce každý měsíc.

Lada Kurcová