Chovatelský areál Dřevák navštívilo během soboty a neděle několik stovek lidí, které tam lákaly klece se zvířaty od čtyřiaosmdesáti chovatelů.

Největší úspěch na zimní výstavě měl člen kralupské organizace Jan Horký, jehož samec králíka, osmikilový belgický obr, se stal vítězem celé výstavy. Za svého chovance si odnesl Pohár starosty města Kralupy nad Vltavou.

Dlouholetá tradice

Historie chovatelské organizace v Kralupech začala už v roce 1901, kdy se tři chovatelé rozhodli založit Spolek pro chov drůbeže a ochranu ptactva v Kralupech nad Vltavou a okolí.

Podle Jiřího Schönfeldera, který je jednou z hlavních postav kralupské organizace, stáli na jejím počátku statkář Josef Adam, obchodník Rudolf Katz a učitel František Vodička.

„Cílem spolku je podporovat a zušlechťovat chov drobného zvířectva, zakládat nové chovné stanice, starat se o zvyšování užitku z jejich chovu a samozřejmě pořádání výstav drobného hospodářského zvířectva,“ stálo v prvních stanovách kralupského spolku, který se také snažil zamezit chytání a hubení ptactva.

Kralupská organizace, která za své historie změnila devětkrát název, drží krajský prim v nepřetržité činnosti.

„Na území dnešních středních Čech je chovatelská organizace v Kralupech jedinou, v níž nikdy nebyla sto deset let trvající činnost přerušena,“ konstatoval Jiří Schönfelder a dodal, že výstavy se konaly dokonce i během druhé světové války.

Ve třiačtyřicátém roce si králíky, holuby a drůbež mohli prohlédnout návštěvníci mikovického volejbalového hřiště.

Výstavy v hospodách

První výstavu uspořádali kralupští chovatelé dva roky po založení spolku, druhou hned v dalším roce.

„V Kralupech se výstavy konaly po různých hospodách. Zpočátku se pro tyto účely využíval sál a zahrada tehdejší pivovarní restaurace, potom také restaurace U Kotvy nebo například zahrada hotelu Slavie,“ připomněl Schönfelder, který byl deset let jednatelem kralupské organizace.

Zlom ve výstavní činnosti přišel teprve před třinácti lety, kdy mohli chovatelé svá zvířata prezentovat ve vhodnějším prostředí. Podařilo se jim totiž získat pronájem opuštěné haly v kralupské části Lobeček, kterou místní lidé znají pod názvem Dřevák. „Za posledních deset let jsme ve Dřeváku uspořádali osmnáct výstav, na které přišlo průměrně osm set návštěvníků,“ řekl.

V současné době má chovatelská organizace osmadvacet členů, což není podle Schönfeldera mnoho.

„Ve válce spolek čítal sto členů i mládež se o chovatelství více zajímala,“ poznamenal Schönfelder, který se léta zabýval chovem zakrslých králíků. Před pětatřiceti lety byl dokonce prvním chovatelem, jemuž se v Československu podařilo vyšlechtit plemeno zakrslý beran.

Kralupští chovatelé mají mezi sebou tři malé následovníky. Tři chlapce a jednu dívku. Ti se zajímají jak o chov králíků, tak i holubů a drůbeže.

Jiří Říha