Na trasu dlouhou pětadvacet kilometrů se tři týmy policistů v kombinézách a neprůstřelných vestách vypravily do lesů na Kokořínsku. Právě mezi vysokými pískovcovými skalami pro ně jejich velitelé připravili netradiční test odolnosti.

Bez jídla a pití policisté vystartovali dvě hodiny před polednem od hájovny ve Mšeně a poklusem pokračovali do úzkých uliček skalního bludiště. „Pomoooc, zřítil jsem se ze skály, mám něco s nohou,“ křičel na ně jeden z kolegů v roli figuranta, který ležel pod vysokou skálou s otevřenou zlomeninou nohy.

Na dlouhé úvahy nebyl čas, rozhodovaly minuty. Sehraní zachránci zraněného lezce přenesli úzkými soutěskami až k silnici, kam už pro něj mohli přijet záchranáři.

„Byla to profesionální práce. Nohu mi zafixovali a opatrně mě přenášeli, aby mi ještě víc neublížili,“ pochválil první tým kralupský policista Ladislav Batromy, který se dokonale vžil do role zraněného.

Strážci zákona museli na druhé zastávce bojové stezky přeručkovat přes rybník, na další popadnout kládu a přenést ji půl kilometru až k místu, kde ji ruční pilou přeřízli.

V rokli u Dobřeně na ně zase čekalo záludné šplhání po trojici žebříků visících ze stromu. Dostali vodu a pokračovali na druhou polovinu trasy. „Závodníky ještě čeká další ošetření zraněného, záchrana tonoucí osoby a slanění ze skály k raftu,“ řekl velitel pořádkové jednotky Marek Zahrádka, který policisty jistil při zdolávání žebříků.

Před zahájením testu odolnosti neměl podle policisty Josefa Dobsy, který akci připravoval, nikdo ze závodníků tušení, do čeho jde. „Cílem bylo prověřit fyzickou zdatnost policistů, kteří jsou zařazeni v pořádkové jednotce skupiny Mělník. Všichni závodníci jsou fyzicky na úrovni sportovců na krajské úrovni,“ vysvětlil Dobsa a dodal, že by se v dalším roce mohli soutěže zúčastnit i členové dalších složek integrovaného záchranného systému, hasiči a záchranáři. Ti letos u několika disciplín asistovali.

Jiří Říha