Vedoucí mělnického oddělení památkové péče Jiří Dohnal uvedl, že na střílnu narazili úplnou náhodou, ke skrytému schodišti je přivedl mělnický pamětník a známý historik František Purš. „Upozornil nás na to, že se kdysi dávno se svými studenty podílel na vyklizení schodiště, které se pak zakrylo zazdívkou. Ukázal nám, kde zazdívka je, a my jsme ji vybourali,“ vysvětlil Jiří Dohnal a dodal, že při tom restaurátoři narazili také na další neznámé prostory, které budou odborníci teprve prozkoumávat. Ty se v současné době postupně vyklízejí.

Rekonstrukce pokračují jak uvnitř věže, tak na venkovní části. Opravené budou elektroinstalace, vymění se topení a kvůli problémům s vlhkostí budou nainstalovány dva odvlhčovače. Nakonec malíři prostory brány vymalují.

I když při prvotních plánech měl vzhled Pražské brány zůstat zachovaný, nakonec přece jen ke změně dojde. Bílá fasáda, na kterou byli lidé léta zvyklí, dostane po opravách světle pískovou barvu. A to kvůli původnímu vzhledu před stoletími.

Tuto barevnou variantu doporučil Jan Žižka z Národního památkového ústavu. Ten vysvětlil, že bílou barvu použili lidé při novodobé úpravě, v minulosti ji však věž nikdy neměla.

V minulosti patřila Pražská brána k městskému opevnění. Je to pozdně gotická stavba, což dokumentuje portálek s letopočtem 1536, který se nachází na západní straně u věžních hodin.