Tři třídy, Kočičky, Včeličky a Sluníčka, jsou v lužecké mateřské škole. Zatím. Kvůli výraznému úbytku dětí předškolního věku ve vesnici totiž hrozí, že jednu ze tříd bude muset školka zavřít.

Ředitelka mateřské školy Marcela Žižková potvrdila, že od září by do školky v Lužci nad Vltavou mohlo chodit až o třicet dětí méně než v současné době. Právě tolik volných míst školce zbývá po nedávném zápisu.

„Až do srpna necháváme situaci otevřenou. Je možné, že k nám děti přihlásí rodiče, kteří neseženou místa například ve školkách v Mělníku," připomněla ředitelka.

Přehlášení do jiné školky

Lužecká školka doplácí nejen na nižší počet předškoláků ve vesnici, ale také na to, že někteří rodiče přehlašují své děti do mateřských škol do míst, kam dojíždějí do zaměstnání. „Chápu je, dojíždění zabere spoustu času. Měli jsme tu třeba děti až z Postřižína a ve chvíli, kdy se ve školce u nich v obci uvolnilo místo, odešly tam," vysvětlila Marcela Žižková.

Případné uzavření jedné třídy nebude podle starosty Lužce nad Vltavou Patrika Rolla dlouhodobou záležitostí. „Takový je zkrátka demografický vývoj, teď se na oné pomyslné křivce nacházíme dole, za sedm nebo osm let to klidně může být zase obráceně," poznamenal lužecký starosta.