Čas před vánocemi je už prakticky řadu let spojený nejen se sváteční atmosférou, ale také se stresujícími nákupy. Lidé na poslední chvíli nakupují, co se dá a ve spěchu a stresu často zapomínají na to, že právě takové prostředí je rájem pro zloděje. Ti čekají na ten správný moment, aby roztržitému nakupujícímu sebrali peněženku, případně celou kabelku.

Problém je často v samotných lidech, kteří nechávají volně položené příruční tašky a brašny v nákupním vozíku, zatímco opodál v regálech vybírají zboží. „Stačí chvilka nepozornosti a vše je pryč,“ varuje mělnická policejní mluvčí Štěpánka Mikulenčáková. Vrcholem nezodpovědnosti je pak kabelka zavěšená na oku nákupního vozíku, která zlodějíčkům usnadňuje „práci“, jak jen to jde.

V poslední době se ale hodně zlodějů zaměřilo na krádeže na parkovištích. Policisté evidují nejeden případ, kdy si nakupující odemkne automobil, dává věci do kufru a přitom pořádně nesleduje, co se děje v pření části vozu. Odložená kabelka nebo jiné cennosti jsou pak pro chmatáky snadným cílem.

Rájem zlodějů je hromadná doprava. Lidé odkládají svá zavazadla na zem a nesledují je. V takových případech je nejlepší potencionální zloděje doslova neprovokovat. „Peněženky ani doklady nenechávejte navrchu nákupní tašky nebo kabelky,“ upozornila mluvčí. Toto pravidlo policisté doporučují dodržovat kdykoli, stejně jako nenechávat cennosti na očích ve vozidle.

Zimní období má ale ještě stinnější stránku krádeží. Brzy je tma a zloději si mimo veřejné osvětlení dodávají odvahu a schylují se k loupežným přepadením. Policie proto doporučuje co nejméně se samostatně pohybovat na opuštěných místech.

Mělnická policie letos zaznamenala oproti loňskému roku celkový úbytek podobných drobných krádeží. Před vánočními svátky, kdy jsou obchodní střediska přeplněná, je však ostražitost určitě na místě.