Myslivci na Mělnicku mají problémy s přemnožením černé zvěře. Nejsou ale sami, divoká prasata způsobují škody v lesích ve většině evropských zemí. Jsou velice přizpůsobivá a svůj jídelníček nemají speciálně vyhraněný – sežerou, co jim přijde pod rypák.

Podle jednatelky Okresního mysliveckého spolku v Mělníku Boženy Tatarové je největší výskyt divočáků v regionu ve výše položených honitbách, zejména na Kokořínsku a Mšensku.

„Výjimečně se objevují i v dalších honitbách, například v Hoříně, Vraňanech nebo Kralupech nad Vltavou,“ doplnila Božena Tatarová.

Přemnožená divoká prasata škodí především na polích, zemědělcům tak dělají velké starosti.

„Černá nám způsobuje až statisícové škody, zejména v oblasti Sedlecka,“ prohlásil Miroslav Šlechta, ředitel společnosti 1. zemědělská Chorušice.

Na to, jaký je v současné době povolený odstřel, odpověděl Libor Šanda ze Státní správy lesů, myslivosti a rybářství v Mělníku.

„Povolen je takřka maximální odstřel. V podstatě každému, kdo zažádá, je odstřel černé povolen. Samičí zvěř se střílí neomezeně a samčí do dvou let stáří,“ vysvětlil Libor Šanda.