Od příštího týdne musejí jezdit střelci z bývalého mladoboleslavského okresu řešit své záležitosti se zbrojními průkazy a zbraněmi do Mělníka. Policejní oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál z obou sousedních regionů se totiž sloučily a kontaktním místem je právě Mělník. V Mladé Boleslavi byl poslední úřední den včera.

Mělnické oddělení správního řízení najdou domácí i přespolní návštěvníci v policejním sídle v Bezručově ulici číslo 2796, volat tam mohou na linku 974 876 300. Úřední hodiny jsou v každé pondělí a středu od osmi do sedmnácti hodin.

Podle vedoucí mělnického policejního oddělení správního řízení, odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál, poručíka Evy Vinklerové, neznamená sloučení dvou kontaktních míst do Mělníka pro majitele zbrojních průkazů delší čekání. „Změně předcházely technické úpravy prostor, zatímco v minulosti nám stačilo jedno úřední okénko, teď už máme dvě. S držiteli zbrojních průkazů tak budou řešit jejich záležitosti dvě policistky zároveň,“ vysvětlila Vinklerová. Navíc do Mělníka z Mladé Boleslavi přecházejí také dva zaměstnanci, policistka a civilní pracovník.

Mělnický a mladoboleslavský region nejsou ve středních Čechách jediné, kde si musejí střelci zvyknout na změny, z Berounska teď budou jezdit do Příbrami, z Rakovnicka do Kladna, z Kutnohorska a Nymburska do Kolína.

Pro majitele zbrojních průkazů z Benešovska a bývalého okresu Praha – východ se kontaktní místa nemění.

Ve středních Čechách je tak už dnes pouze šest kontaktních míst. „Nové uspořádání navíc žadatelům v kraji umožňuje učinit podání na kterémkoli z nich,“ připomněla Eva Vinklerová.

Během následujícího roku čeká všechna policejní oddělení správního řízení větší nápor klientů. Ti si totiž musejí platnost svých zbrojních průkazů každých pět let obnovovat.

A právě na následující rok vychází už třetí termín od změn v šestadevadesátém, kdy získali novou verzi zbrojních průkazů všichni tehdejší držitelé.

Při obnově zbrojního průkazu každých pět let ověřují policisté spolehlivost a bezúhonnost držitele, ať už jde o sportovního střelce, myslivce, nebo má zbraň pro ochranu svého života či pro výkon zaměstnání.

I při prodlužování platnosti zbrojních průkazů musejí držitelé předložit policistům k prověření i své zbraně a jejich průkazy. Někteří z nich, zejména myslivci, jich přitom mívají více. „Nabídli jsme proto předsedům mysliveckých sdružení, že po dohodě přijdeme přímo k nim na hromadnou fyzickou kontrolu zbraní všech členů, aby je nemuseli vozit až k nám,“ uvedla poručík Vinklerová.