Dnešní doba plná moderních technologií a sociálních sítí jde bohužel často ruku v ruce s celou řadou nástrah. Případy sexuálně zneužívaných dětí na internetu nejsou zdaleka ojedinělé, a to samé se dá říci také o kyberšikaně. Zajímalo nás tedy, jak se k této problematice staví námi oslovené školy a organizace na Mělnicku.

„V souvislosti s touto tématikou u nás samozřejmě pořádáme preventivní programy. Naštěstí jsme však během poslední doby nemusely s našimi studenty nic podobného řešit,“ sděluje zástupce ředitelky mělnického Gymnázia Jana Palacha, Michal Vejvoda.

Také na Základní škole Mělník – Pšovka situaci rozhodně nepodceňují, přestože se těmito problémy aktuálně zabývat nemusejí. „Spolupracujeme s Městskou policií Mělník a současně také s jednou společností, která se mimo jiné zaměřuje i na kyberšikanu. Naše děti mají tedy v tomto směru dostatek informací o tom, jak se mají chovat. Bohudík u nás žádné takové případy neevidujeme,“ říká tamní pedagožka.

Případ kyberšikany řeší na ZŠ Jungmannovy sady Mělník

Opačná situace však panuje na ZŠ Jungmannovy sady Mělník, kde se musí aktuálně potýkat s nepříjemnou záležitostí. „Na naší škole děláme preventivní programy. Žáci jsou neustále poučováni o bezpečném chování na internetu. Přesto se vždy najde někdo, kdo to není schopen pochopit,“ stěžuje si ředitel Dalibor Ullrych. Uvádí také konkrétní případ. „V současné době řešíme zrovna jeden případ kyberšikany, kdy jeden chlapec použil fotky spolužáků a některých učitelů do počítačové hry, kterou nějakým způsobem vytváří.“

A jak jsou na tom organizace nabízející mladé generaci aktivní využívání volného času? V mělnickém Domově dětí a mládeže se prý prevenci nejen internetové kriminality také věnují. „Každý rok k nám jezdí společnost Abraka Muzika s výukovým programem, který zahrnuje také kyberšikanu a podobné záležitosti. Shodou okolností u nás v březnu opět budou,“ prozrazuje zástupkyně ředitelky Alena Hlaváčková.

Připomíná i další důležitý projekt. „Organizujeme pravidelný program Nástrahy města, při kterém si děti v našem parku projdou jakousi cestou, kde na ně čeká například opilec, úchyl, co nabízí sladkosti, nebezpečí požáru, položená zbraň, injekční stříkačka, atd. Na konci pak stojí policista, který s dětmi o všem diskutuje.“

Dům dětí a mládeže v Kralupech nad Vltavou také nezanedbává riziko internetové kriminality. „Byli jsme zapojeni do projektu Prevence proti kriminalitě, kde se pochopitelně mluvilo i o kyberšikaně. Letos jsme již také v této souvislosti pořádali přednášky, a to jak u nás, tak v Kulturním centru Vltava. Musím zaklepat, že děti, které k nám chodí, žádné takové problémy nehlásí,“ tvrdí ředitelka Kateřina Viktorová.