Zatímco u chodců nebyl zjištěn žádný přestupek, pokutu dostalo hned pět cyklistů. Pochybili tím, že za snížené viditelnosti neměli předepsané osvětlení. Kolo tak ještě museli vést. Nicméně: nejčastěji odhalenými – a trestanými – provinilci se stali řidiči motorových vozidel. Těch policisté zkontrolovali 189 – a zaznamenali 30 přestupků. „V 15 případech se jednalo o nevyhovující technický stav vozidel,“ upozornila Johnová, čeho se týkala celá polovina odhalených prohřešků. S upřesněním, že 29 prohřešků policisté vyřešili na místě uložením pokuty – a jeden přestupek předali k řešení správnímu orgánu.

Dopravně bezpečnostní akce se na Mělnicku odehrávala před státním svátkem i po něm: ve středu 27. a v pátek 29. října; vždy večer. Zapojili se policisté dopravní a pořádkové služby, kteří se však nerozhlíželi jen po těch, kteří dělají něco špatně. Účastníkům silničního provozu rozdávali reflexní materiály, připomněla Johnová. „Děti dostaly reflexní pásky, řidiči reflexní vesty a senioři tašky s reflexními prvky,“ konstatovala s tím, že policisté působili hlavně preventivně.

Chodce a cyklisty, ale i řidiče upozorňovali, že musejí dbát na svou bezpečnost. „Velmi často dopravní policisté po nehodě slýchávají větu, že řidič chodce neviděl – nebo ho viděl až na poslední chvíli,“ upozornila Johnová. Přičemž střet vozidla s člověkem jsoucím pěšky mívá často velmi vážné, nebo i tragické následky. „Stejně tak je velmi důležité, aby řidič, který má nějakou závadu na vozidle, vystupoval s již nasazenou reflexní vestou. Řidič vyměňující například kolo potmě či za jinak snížené viditelnosti, který není dostatečně osvětlený, se velmi často stane účastníkem dopravní nehody. A přitom stačí málo: navléci si reflexní vestu,“ zdůraznila policistka.