Lidé, kteří v současné době chtějí prodat svůj byt, mohou přijít až o stovky tisíc.
Stejně jako Iva Králová z Neratovic. Chce rychle prodat byt, protože před dvěma měsíci koupila se svým manželem ve městě rodinný dům. „Potřebujeme peníze, jenže stále nejsme schopni náš byt prodat, nikdo ho za ty peníze nechce. A to už jsme slevili o dvě stě tisíc,“ prozradila Králová.
Pokles cen naopak vítají zájemci o koupi bytu. Jenže ti jsou někdy značně nerozhodní. Nevědí, zda mají investovat už nyní, nebo ještě vyčkají na další vlnu zlevňování.

Realitní makléř společnosti Smart Reality Václav Adamec potvrdil, že ceny bytů se ještě sníží. „Očekáváme, že ceny poklesnou o dalších asi deset procent,“ řekl Adamec s tím, že poptávka sice už vzrostla, přesto je oproti předešlým rokům stále velmi slabá.

Jednou z příčin poklesu zájmu o koupi bytů je současná ekonomická krize. „Koupit byt je v současnosti riskantní. Pracovní místa jsou nejistá, stoupá nezaměstnanost, nejisté je udržení dosahovaných příjmů, klesá hrubý domácí produkt. Situace bude trvat do té doby, dokud nezačne HDP růst,“ soudí Václav Beran z ČVUT Praha, který se soustavně zabývá vývojem cen bytů.

Druhá příčina je dlouhodobější. V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století poskytoval stát mladým rodinám relativně velkou finanční podporu, takže se rodilo nejvíc dětí v poválečné historii země. Pravda, tyto silné ročníky už byty většinou vlastní. Další generace jsou početně mnohem slabší, v první polovině devadesátých let klesla porodnost na minimum. Zájemců o byty bude proto ubývat.

U cen bytů v mělnickém regionu platí, že čím je dostupnější z Prahy, tím je dražší. Například rozdíl v ceně mezi velikostně stejným bytem v Mělníku a Neratovicích je asi dvě stě tisíc korun. „Z Neratovic je Praha blíž, proto jsou tam byty dražší,“ vysvětlil realitní makléř Václav Adamec.
Zatímco si však před dvěma lety zájemci pořídili byt 3+1 v Neratovicích za dva miliony korun, dnes by stejný byt koupili o pět set tisíc korun levněji.

Zatímco u bytů klesly ceny až o 35 procent, domy si svou hodnotu udržely.
Největší zájem o rodinné domy na Mělnicku je v cenovém rozpětí mezi dvěma až třemi miliony korun. A podmínkou bývá nejčastěji taktéž snadná dostupnost do hlavního města.

Regionální manažer realitní společnosti Sting Jan Vlk uvedl, že zatímco například v Mělníku je největší zájem o byty, naopak ve vesnicích v okolí Kralup na Vltavou je velká poptávka po rodinných domech. Ceny rodinných domů nejsou ovlivněny tím, že jsou přímo ve městě nebo na vesnici, ale spíše tím, zda jsou situovány v místech směrem do Prahy,“ řekl Vlk s tím, že průměrně se domy cenově pohybují okolo tří miliónů korun. „Záleží také na nejrůznějších aspektech, například na stáří domu, velikosti pozemku. Také na tom, zda zda je oblast záplavová a na pozemku jsou veškeré inženýrské sítě,“ doplnil Vlk.

GABRIELA BENEŠOVÁ, MICHAELA ROZSYPALOVÁ