Při rekonstrukci postupují dělníci od sklepa po střechu. Nyní jsou stále ještě ve fázi bourání a odvážejí tuny materiálu. A občas i něco zajímavého objeví. Kromě odhalení zbytků dávné stavby pod podlahou, kterou již zadokumentovali archeologové, nalezli Velvarští v sále před časem i sochu prezidenta T. G. Masaryka.

„Bylo to v roce oslav první republiky. Vymýšleli jsme, kde na výročí sochu prezidenta objednáme a když jsme začali vyklízet prostor pod pódiem, našli jsme Masarykovu bustu. Nyní má své čestné místo v základní škole,“ sdělil starosta Wolák.

V dobách první republiky v Záložně působil i Spolek divadelních ochotníků Tyl. I na tyto časy byly objeveny památky. Šlo o dochovanou původní jevištní techniku. „Našli jsme staré ovladače jevištní techniky. Jsou to skříně s velkými nožovými pákami, kterými se stmívala a rozsvěcovala světla," popsal starosta a potvrdil, že nalezená stará technika bude mít své využití. Bude podrobena repasi a stane se součástí výzdoby interiéru.

Jinak ale vše zůstane v původní jednoduchosti funkcionalismu 30. let. „Naší snahou je zachování ducha místa, tudíž i vybavení soudobým nábytkem by mělo působit dobovým dojmem. Ten bychom rádi nakoupili od kvalitních českých výrobců,“ dodal starosta. Město nejprve nakoupí mobiliář a technologiemi bude sál vybavovat postupně.

Smutný osud budovy

Budova má za sebou nelehké časy. V 90. letech minulého století prošla nepříliš zdařilou privatizací. Vystřídalo se zde několik majitelů, kteří budovu jen využívali. Byla zde ubytovna a hovořilo se i o pěstírně konopí. Do sálu zatékalo a na střeše rostly břízy. Stopy devastace jsou patrné dodnes.

Město chtělo později neutěšený stav změnit a budovu odkoupit, ale rozpočet nestačil. „Tehdejší majitelku jsme dlouho přemlouvali, aby nám hotel prodala. Nakonec svolila, ale požadovala částku, jakou si město dovolit nemohlo. Podařilo se ale nevídané - celý objekt po domluvě odkoupila místní firma M. T. Comax, která je naším největším zaměstnavatelem, a budovu sálu dala městu darem,“ připomněl starosta.

Horší stav než se čekalo

Avšak další dění naznačilo, že jde jen o začátek v cestě za oživením komplexu. Průzkumy statiků totiž ukázaly, že Záložna je v daleko horším stavu, než se předpokládalo. Následovaly dva roky projekčních příprav. Odhadované náklady na záchranu budovy se vyšplhaly na 60 milionů korun. „Zkoušeli jsme různé dotační tituly. Nakonec se nám povedlo získat od Ministerstva pro místní rozvoj ČR podporu 30 milionů korun z Programu regenerace brownfieldů. Zbytek jsme mezitím ušetřili,“ připomněl starosta.

Získání dotace byl velký úspěch, vybíralo se ze 400 žádostí a nakonec uspělo pouze dvacet žadatelů.

Sál i prvorepubliková kavárna

Díky rekonstrukci vznikne v místě, kde sehrávali za první republiky své kusy ochotníci, mnozí prožili svoje první taneční a odpolední čaje, nově společenský, koncertní a konferenční sál s pódiem. V přízemí bude kavárna v duchu v první republiky a v patře komunitní prostory s venkovní terasou pro spolkovou činnost. Otevření sálu Záložny chtějí Velvarští oslavit 1. městským plesem.

Další cíl: oprava hotelu

Vize velvarských ale opravou sálu nekončí. V další fázi by rádi získali a opravili i někdejší hotel. „Budeme se snažit získat prostředky, rádi bychom pro místní a další návštěvníky vybudovali v Záložně ubytování a restauraci s pivovarem v hasičském stylu,“ doplnil starosta.