Ve druhém kole přijímacího řízení se na střední školy ve Středočeském kraji nedostalo 168 žáků, což region řadí na druhé místo v rámci celé České republiky. Nyní mohou zkist štěstí v kole třetím

Přihlášky na střední školy se ve třetím kole nepodávají elektronickou cestou, ale v papírové verzi. Termíny přijímaček pak vyhlašují samy školy, prvním možným termínem je přitom pátek 28. června.

Na webu prihlaskynastredni.cz naleznou zájemci seznam aktuálně nabízených oborů pro 3. a další kola v České republice. Seznam se průběžně mění, podle dat z úterý 25. června je v celém Česku 905 škol s volnými místy pro uchazeče ve třetím kole přijímaček, středočeských škol je mezi nimi 124. Místa jsou například pro zedníky, zahradníky nebo cukráře, volno hlásí ale i některá gymnázia.

Na Mělnicku se třetí kolo otevírá ve třech školách, volná místa pro celkem 33 žáků jsou u osmi oborů.

Střední odborné učiliště v Liběchově má tři volná místa na tříletý obor zahradník, pět na zahradnické práce, pět na stravovací a ubytovací služby, tři na prodavače a dvě na opravářské práce. Integrovaná střední škola technická v Mělníku má dvě místa na čtyřletý obor mechanik strojů a zařízení a jedno místo na obor ekonomika a podnikání. Česká zahradnická akademie pak šest míst na čtyřletý obor zahradnictví.

Na sousedním Kladensku, kam dojíždí řada dětí především z Kralupska, jsou volná místa pro 115 žáků na 19 různých oborů. Příkladem je deset míst na Technickém lyceu v Kladně, sedm míst na Ekonomickém lyceu ve Slaném nebo místa v různých školách například na učební obory truhlář, pekař, obráběč kovů nebo instalatér.

Na Mladoboleslavsku, kam lze hladce dojíždět například ze Mšenska a dalších míst v okolí Mělníka, je volno ve třetím kole třeba i na gymnáziu, dokonce deset míst.