Budoucích středoškoláků je přitom více než loni. Alespoň podle počtu přihlášek, které do  středních škol dorazily.

Potvrdil to ředitel Gymnázia Jana Palacha v Mělníku Miroslav Klouček: „Přihlášek sice máme víc, ale vzhledem k tomu, že se žáci mohou hlásit na dvě školy najednou, nedokážu odhadnout, kolik se jich nakonec skutečně zapíšeme." Ředitel přitom poznamenal, že není velkým optimistou.

Podobně vnímá situaci také zástupkyně ředitele kralupského gymnázia a obchodní akademie Zora Knoppová. „Jsme na tom o trochu lépe než loni, nicméně se obávám, že naši volnou kapacitu nezaplníme. Na gymnáziu ano, ale na obchodní akademii se nám to zřejmě nepodaří," podotkla.

Mírný nárůst přihlášek zaznamenali také v lyceu a obchodní akademii Sova v Lobkovicích. Zástupkyně ředitele Lenka Vybíralová se však domnívá, že ačkoli zájemci o studium přijímačky dělat nemusejí, otevřou v září stejně jen jednu třídu: „Určitě budeme mít první ročník na obchodní akademii, ale s lyceem to nevypadá ideálně."

Ani na mělnické stavební průmyslovce neabsolvují žáci devátých tříd přijímací zkoušky. Ředitelka školy Jitka Horáčková uvedla, že přihlášek letos přišlo méně, než je volná kapacita. „Jsme pod stavem. Máme šedesát volných míst, ale jen 46 zájemců o studium," uvedla ředitelka.

Stejný problém řeší i Vladimír Janovský ze zdravotnické školy. „Mohli bychom otevřít třeba čtyři třídy, ale nejsou děti. Očekávám jeden silnější ročník," řekl s tím, že přijímací zkoušky nepořádají už několik let. „Neosvědčily se nám, jsou k ničemu. Raději si pak studenty vytřídíme sami v průběhu let," poznamenal ředitel školy, kde naprostou většinu osazenstva tvoří dívky.